NA POSLEDNÍ CHVÍLI: Koronavirus (COVID-19) zde

Za hranicí lidské fantazie

Krajina Kanárských ostrovů je plná zákoutí, která často překonají naši fantazii: kouzelné pláže, impozantní sopky, pískové duny, husté lesy a nádherná obloha, vždy modrá a jasná a právě díky ní máte pocit, jako byste byli v nějakém fiktivním světě. Není proto divu, že mnozí filmoví režiséři a spisovatelé zvolili souostroví jako inspiraci nebo scénu pro svá díla.

Gregory Peck, Orson Wells nebo postavy Agathy Christie a další, prožily svá dobrodružství na Kanárských ostrovech. A možná i vy se při jejich návštěvě budete cítit jak hlavní hrdina sci-fi románu nebo sci-filmu.

/

Kouzlo

ostrovů

© Warner Bros
© Warner Bros

Během natáčení filmu Hněv Titánů se krajina Tenerife proměnila v mytologickou scénu.

Teplá a čistá voda na Kanárských ostrovech jsou přirozeným domovem tisíců kytovců, proto není divu, že si John Huston vybral právě tyto ostrovy pro natáčení svého “Moby Dicka” (1956), legendárního filmu z 50. let inspirovaného románem Hermana Melvilla. Podobně sopečná krajina Tenerife a Lanzarote posloužila jako prehistorické plató pro film “Milion let před Kristem” (1966), ve kterém hlavní postavu ztvárnila Raquel Welchová. Film vstoupil do historie, protože obsahuje jednu z nejpamátnějších filmových scén.

Další filmy natočené na ostrovech jsou:“Hněv Titánů”, natočený na Tenerife, “REC 4: Apocalipsis” na Gran Canaria, “Exodus: Bohové a králové” na Fuerteventura nebo V srdci moře na La Gomera, se slavnými herci jako Liam Neesonem a Christianem Balem v hlavních rolích a režiséry jakoRon Howard.

/

Příběhy s

kanárským světlem

Pero más allá de ser el escenario de muchas producciones, los paisajes de las Islas Canarias también inspiraron a directores como Pedro Almodóvar, který umístil část děje svého filmu “Rozervaná objetí” na Lanzarote, kde je na plážích možné vidět Penélope Cruz. A také

producenty filmu “Rychle a zběsile”, kteří z Vin Diesela a Paula Walkera udělali zloděje v důchodu žijící na ostrově Tenerife. Oba filmy zaplnily obrazovky v polovině světa a podívat se na ně může být zábavný způsob, jak se připravit na cestu na Kanárské ostrovy.

/

Zdroj

literární inspirace

Faktem je, že by bylo těžké si představit harmoničtější podívanou.”

- Julio Verne

V průběhu dějin se mnoho spisovatelů rozhodlo žít na Kanárských ostrovech a psát zde své romány. K nejvýznamnějším patří nositel Nobelovy ceny za literaturu José Saramago, který se usadil na Lanazarote, ostrově, kterému věnoval 2 knihy a také britská spisovatelka Agatha Christie, která na souostroví našla potřebnou inspiraci k dokončení knihy “Záhada Modrého vlaku”. O něco později umístila na jeden z ostrovů děj krátké povídky o Slečně Jane Purple, kde odkazuje na “mírné a slunečné klima, nádherné pláže a život v přístavu”.Další proslulý spisovatel, který se také inspiroval ostrovy by Julio Verne, který ve svém románu“Trampoty páně Thompsonovy” použil ostrov jako scénu pro svá nápaditá dobrodružství a napsal o nich: „Faktem je, že by bylo těžké si představit harmoničtější podívanou.“

/

Domov

spisovatelů

Kanárské ostrovy jsou také domovem velkých spisovatelů, jejichž díla v průběhu dějin nechyběla v těch nejlepších knihovnách. Autoři jako Benito Pérez Galdós, Alberto Vázquez Figueroa nebo Rafael Arozarena zanechali stopu bohaté kanárské

kultury ve světové literatuře. Díla jako “Marianela”, “Sto ohňů” nebo “Mararía” jsou skvělou volbou pro čtení na pláži pod sluncem nebo odreagování v přírodě. Můžete se tak zcela ponořit do kanárského světa.