NA POSLEDNÍ CHVÍLI: Koronavirus (COVID-19) zde

PÍSKANÁ
ŘEČ

Gomérské pískání je zvláštní způsob komunikace prostřednictvím pískání, který se používá již po tisíce let na ostrově La Gomera. Tato řeč reprodukuje pískanou formou mluvený jazyk obyvatel, tedy španělštinu, a po celá staletí se přenášel z otců na syny jako speciální nástroj pro práci na poli. Dnes, a od roku 1999, kdy ho kanárská vláda zavedla jako předmět ve školách, je jedinou pískanou řečí na světě a odhaduje se, že ho dobře ovládá přibližně 22 000 osob. Proto, až se budete procházet po horách ostrova La Gomera, pozorně naslouchejte, protože se vám může poštěstit, že uslyšíte pískanou konverzaci osob, které se tak spolu komunikují.

/
Starobylý
původ

Pískanou řeč vytvořili první obyvatelé Kanárských ostrovů, Guanches, aby se komunikovali mezi roklemi a útesy, aniž by se museli někam přemísťovat. Původně byl reprodukován jazyk domorodých obyvatel, kanárských Berberů, a pískání se používalo nejen na ostrově La Gomera, nýbrž také na ostrovech El Hierro, Tenerife y Gran Canaria. Ale teprve v XVI. století, po dobytí Kanárských ostrovů Kastilskou korunou se pískání přizpůsobilo španělštině. Od této chvíle se gomerské pískání přenáší z generace na generaci až do dnešní dní a stalo se symbolem kanárské kultury.

/
Kulturní
dědictví

Jako uznání kulturní hodnoty gomerského pískání a odměny za veškeré úsilí udržet ho živé, UNESCO ho prohlásila za nehmotné kulturní dědictví a byla oceněna jeho praktičnost jako komunikační systém přizpůsobený prostředí ostrova a technická složitost jeho vývoje.
Lokalizace
La Gomera
V roce 1999
se zavádí jako povinný předmět ve školách.
20.000:
To je počet osob, které tento jazyk dobře ovládají.
/
Znamení
identity
na Gomeře
AV současné době je gomerské pískání jednou z největších kanárských kulturních atrakcí. Proto, pokud chcete slyšet na vlastní uši, jak tato jedinečná řeč zní a nepoštěstí se vám ho zaslechnout při procházce po horách, můžete se zúčastnit některé z tradičních slavností na ostrově, při kterých se často konají exhibice ve slavnostním duchu.
Zobrazit události na La Gomera>