Roque Nublo

Přírodní památka starověkého významu

Nachází se v centru obce Tejeda, ne ostrově Gran Canaria, Roque Nublo je považován za jednu z největších světových přírodních rokli. Má zvláštní význam pro ostrovany, tahle rokli sopečného původu stoupá osmdesát metrů nad svou základnou a 1 813 metrů nad mořem. Staré místo bohoslužeb domorodců, celé prostředí bylo vyhlášeno za chráněnou přírodní oblast v roce 1987 a stalo se venkovským parkem o sedm let později. Její obrovská výška je překonaná pouze výškou vrcholu Las Nieves, s 1 949 metrů, nejvyšší místo ostrova Gran Canaria.

Treking s výhledem na vrcholky ostrova Gran Canaria

Trasa Roque Nublo začíná na hlavní silnici, odkud se projede 1,5 kilometrů až k blízkosti přírodní památky a její sestře, Roque de La Rana. Před pochodem přes další přírodní památkou, El Fraile. Tento treking, který v jeho rozsahu měří pět kilometrů, rovněž umožňuje dívat se na velké přehrady Las Niñas, Chira a Soria a městečka Artenara a Acusa. Pohled na kalderu Tejeda, pláně Pez a Pozo de las Nieves odměňují za úsilí túry.

Délka
4,5 km
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Roque Nublo
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Vyhlídka La Goleta

Cesta začíná u vyhlídky La Goleta. Na silnici, která vede z Llanos de la Pez do Ayacaty. Z vyhlídky máme krásnou podívanou na strž La Culata na začátku velkého údolí Tejedy. Hned na začátku cesty dostaneme botanické „školení”, které nám poslouží k poznání původních, velmi zajímavých rostlin na trase.

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Roque del Fraile neboli Mnichova skála

Tento skalní útvar se tyčí do výšky 1713 metrů jako ukázka následku diferenční eroze a je to první skalisko, které potkáváme na naší cestě. Název pochází z podobnosti s mnichem, zvláště pokud se díváte z určité dálky, vidíte profil, který připomíná kapuci.

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Cuenca Alta de Tejeda

Na prvním značeném křížení cesty se dáme po naší pravici, abychom obešli Tablón del Nublo zespoda. Dále budeme pokračovat znovu vysázeným borovým lesem, který obklopuje velký monolit, až se dostaneme k bílé proláklině, Degollada Blanca. Napravo od nás budeme mít výhled na vesnici Tejeda s terasovitými poli, které dostávají kuriózní jméno „bocaos”, sousta.

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Enfilada del Bentayga

Mluvíme o námořnickém termínu enfilada, abychom poukázali na posvátný charakter, který měl jak el Bentayga tak el Nublo pro kanárské domorodce. Oba jsou v údolní krajině Tejedy mezníky. Místo k uctívání Bentayga - zjevně posvátné - bývá dokonce spojováno se skalním útvarem Nublo, s nímž stojí v jedné řadě, jelikož se toto místo k uctívání nachází na přední straně vrchu Bentayga, který je orientovaný ke skalisku Nublo.

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Proláklina Degollada del Nublo

Toto je místo, z něhož vyjdeme na Tablón del Nublo, a skončíme náš obchvat po dolní části monolitu; naši pozornost upoutá kontrast mezi borovým lesem, kterým jsme prošli, a holou krajinou, kudy budeme stoupat. Odtud již eroze zanechala skálu holou a prakticky zde neexistuje půdní podklad pro vegetaci.

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Roque Nublo, kolos vrcholu

Holá rovina, kde se nachází el Roque Nublo a La Rana dostává název Tablón, jelikož je to protáhlý prostor, téměř rovný s vzácně se vyskytujícími svahy a v pravoúhlém sklonu. Je to plošina ořezaná prudkými bočními svahy, jak jsme viděli na okružní cestě, kde dominují La Rana a hlavně Roque Nublo, zbytek starého sopouchu velkého vulkánu.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Bezpečnější je mít zvíře na vodítku.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
2
54784
10 13
262
10045