Tamadaba-Bajada de Faneque

Treking přes kaňony, kaktusy a samoty Gran Canaria

Tamabada má jeden z nejlépe zachovaných borovicových hájů na severu ostrova Gran Canaria v jedinečném prostoru svojí sítí kaňony, horskými masívy a srázy. Na téhle túře, na které uvidíte také velkých kolonie kaktusů a „tabaibales“, můžete navštívit některé odlehlé vesničky - některé opuštěné- s archeologickou hodnotou jako El Risco a údolí Guayedra. Poblíž moře, sjezdovky a útesy vzestupují přes 1000 metrů nad mořem.

Pohledy na ptactvo na pobřeží Gáldar a Agaete

Trasa vede z lesnického domu Tamadaba až po skalní útes Faneque, který poskytuje ptačí pohled na severozápadní cíp Gran Canaria, s obcemi Gáldar a Agaete v pozadí. S celkovou délkou 4 km tato trasa překračuje v průměru 266 m spádu a prochází přes bezpečný terén, s výjimkou když prochází část starého vodního kanálu, který byl vystavěn v polovině minulého století. Tamadaba hostí 25 % endemických rostlin na ostrově a 20 % z celého souostroví.

Délka
4,9 km
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Bajada de Faneque-Tamadaba
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Tamadaba Faneque, Gran Canaria
Título
Casa Forestal, lesní dům

Začneme u lesního domku Tamadaba, stavby začleněné do borového lesa na kraji silnice, která má meteorologickou stanici. Tamadaba bylo tradičně místem, kde se těžilo, ale na kterém se udržoval skvělý přírodní borový les. Navíc má tato oblast výjimečné botanické bohatství na svých svazích, kde ukrývá velký počet endemitů.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba Faneque, Gran Canaria
Título
Vousaté borovice

Procházíme vlhkým borovým lesem, což je málo četná formace na Gran Canaria, kde převládají suché borové lesy. Všimneme si toho, protože z borovic, a dokonce i z houští, míjíme v malé rokli voskovníkový a vřesovcový les, kde visí lišejníky, které se podobají vousům, a ukazují na téměř stálou vlhkost uvnitř lesa.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba Faneque, Gran Canaria
Título
Cueva del Zapatero neboli Ševcova jeskyně

Tato jeskyně je částečně vyrytá do skály, má čelní zeď a jedny dveře, které chrání vnitřek. Používali ji lidé, kteří těžili zdroje borového lesa, v zásadě jehličí a uhlí. Je připomínkou doby, kdy byl les plný zdrojů pro blízké vesnice.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba Faneque, Gran Canaria
Título
Barranco del Risco

Nalevo od hřbetu Faneque vidíme strž Barranco del Risco a uprostřed jeho koryta osadu na útesu, která patří do obce Agaete. Je známá jako čtvrť Charco Azul, kvůli přítomnosti sladkovodní desky v korytu strže El Risco. Definuje ji „obrův hrnec” formovaný erozní činností naplavených materiálů ve vertikálním spádu nad skálou. Rychlá cirkulace odtoku vody způsobuje, že tyto struktury se vyprázdní od usazenin a přemění se na tuto tolik nápadnou vodní desku.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba Faneque, Gran Canaria
Título
Nad Agaete

Výhled na severozápadní pobřeží ostrova Gran Canaria je velkolepý ze severního svahu Lomo de Faneque: u našich nohou strž Barranco de Guayedra, na pobřeží přístav Nieves s Agaete napravo ve strži svého jména, kterou lemuje na severu Tamadaba, na špici maják Sardina del Norte a náš výhled uzavírá hora Gáldar se starobylým domorodým hlavním městem na svém úbočí.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba Faneque, Gran Canaria
Título
Morro de Las Lechugas, soví vrch

Končíme stezku na tomto kopečku, kde je výjimečná vyhlídka na Roque Faneque, poté co jsme prošli po proláklině Los Pasitos. Výhled je vertikální a výjimečný; u našich nohou svah závratně padá až k moři. Je to místo, kde si odpočineme díky panoramatickým výhledům, které ospravedlňují cestu zpět. Té využijeme k tomu, abychom viděli borový les Tamadaba v celé své nádheře.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Bezpečnější je mít zvíře na vodítku.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
2
54784
10 13
262
10045