Néstor Martín-Fernández de la Torre.

SRDCE MODERNISMU NA KANÁRSKÝCH OSTROVECH

Néstor Martín-Fernández de la Torre, pro milovníky umění jednoduše Nestor, je jedním z nejvýznamnějších představitelů symbolistického a modernistického evropského malířství. Jako umělec se vždy snažil upozornit na velkolepost prostředí Kanárských ostrovů a jeho práce je považována za oslavu kanárského charakteru a tradic. Mnoho odborníků považuje jeho dílo za základní část pro pochopení evropských uměleckých hnutí na začátku XX. století.

Contenido

Není proto divu, že mnoho návštěvníků Kanárských ostrovů využívá svůj pobyt k bližšímu poznání jeho díla, neboť díky svému osobitému chápání světa a úctě, kterou vzdává světlu a přírodě ostrovů, má velkou uměleckou hodnotu.

Imagen
MN 4396 Gran Canaria Museo Nestor
MN 4396  Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

Nestor Martín-Fernández de la Torre se narodil ve městě Las Palmas na ostrově Gran Canaria v roce 1887. Brzy začal vynikat svým výjimečným uměleckým nadáním a hledat nová prostředí, která by uspokojila jeho zájmy: Madrid, Brusel, Londýn a nakonec Paříž, kde zažil vznik stylu Art-Nouveau a vybudoval svůj ateliér. Tato města mu pomohla upevnit jeho postavení světoznámého umělce. Vystavoval v nejlepších galeriích Evropy a Hispano Ameriky a získal významná ocenění.

Na počátku 30. let se Nestor vrátil na Gran Canaria, kde otevřel svůj ateliér a obnovil své umělecké a citové kořeny. A právě v tu dobu začíná své mistrovské dílo, které však nedokončil: el Poema de los Elementos (Báseň prvků).

Imagen
MN 4397 Gran Canaria Museo Nestor
MN 4397 Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

Dílo Nestora je plasticky inspirováno symbolismem a z něj čerpá při vytváření nejzvláštnějších estetických vesmírů své doby. Vychází z místní reality a vytváří umělecký celek, který vás přenese k legendárnímu původu ostrovů. V jeho díle není místo pro klišé, idiomy nebo banální folklorismus, pouze promytologii a reinterpretaci klasiky.

Imagen
MN 4399 Gran Canaria Museo Nestor
MN 4399 Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

Komplex Pueblo Canario je velkou inspirací Nestora Fernándeze de la Torre, dílem, ve kterém se zcela jasně odráží velký vliv Kanárských ostrovů v umělcově tvorbě. Projekt vznikl s cílem šířit kanárskou kulturu mezi návštěvníky a Nestor ho navrhl v plném rozsahu. Své dílo nikdy neviděl dokončené, nicméně při jeho budování se bral maximální zřetel na umělcovy skici. Jedná se o velký architektonický celek, kde se můžete procházet mezi budovami inspirovanými tradiční kanárskou architekturou a zcela se ponořit a vnímat kulturní hodnoty ostrovů.

Imagen
MN 3281 Gran Canaria Museo Nestor
MN 3281 Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

Uvnitř architektonického komplexu Pueblo Canario se nachází pinakotéka v neokanárském stylu z roku 1956, kde je umístěna velká část umělcova díla. V prostoru s 12 sály se pořádají dočasné výstavy, ale je zde také umístěna permanentní expozice, ve které si můžete prohlédnout jeho nejvýznamnější díla jako Epitalamio, El Niño Arquero (Kluk lukostřelec) a kolekce tvořící Poema de los Elementos. (Báseň prvků). Muzeum také nabízí možnost domluvit si návštěvy s průvodcem, a tak hlouběji poznat všechny detaily jeho práce.

Imagen
MN 4401  Gran Canaria Museo Nestor
MN 4401  Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

Toto divadlo je jednou z nejlepších možností jak poznat různorodou práci Nestora. Po požáru v roce 1918 mu architekt Miguel Fernández de la Torre, umělcův bratr, zadal výzdobu nové budovy. Ujal se návrhu opony, vitráží v přízemí, přední části jeviště a mnoha fresek v různých částech budovy. Za zvláštní zmínku stojí Sál Saint-Saëns, kde vedle maleb najdete umělcův rukopis na vitrážích, lampách a malých dřevěných soškách.

Imagen
Gran Canaria. Teatro Perez Galdso
Gran Canaria. Teatro Perez Galdso