Gran Canaria

#jeprocožít

Gran Canaria, známý také jako "miniaturní kontinent", vyniká výraznými kontrasty. Ještě týž den si můžeme vychutnat nádherné pláže obklopené dunovými poli a vystoupat na vrcholky porostlé kanárskými borovicovými lesy, jejichž zeleň vyniká na tmavém sopečném podloží.

Contenido

Po cestě narazíte na hluboké rokle, údolí, impozantní sopečné skály a kaldery, působivé útesy... neuvěřitelná místa, kde se můžete procházet po stezkách a zastavit se a rozjímat nad krajinou, která se vám otevírá před očima. Nebo také z pohodlí svého auta či veřejné dopravy, protože Gran Canaria má rozsáhlou a dobře udržovanou silniční síť.

00:00
Título
Gran Canaria
Vídeo
Póster
Gran Canaria, tienes que venir aquí
Gran Canaria, tienes que venir aquí
Tipo
Ancho completo
Contenido

Stejně jako ostatní Kanárské ostrovy je obdařen záviděníhodným klimatem, věčným jarem, které vybízí k intenzivnímu prožívání bohaté přírody a rozmanitosti krajiny, půvabných přímořských i vnitrozemských měst, tradic, kultury a historie. Vyniká rovněž moderností turistických a městských center, jako je Las Palmas de Gran Canaria. Kosmopolitní a živé hlavní město je jedním z nejcennějších klenotů ostrova, jenž návštěvníka vždy překvapí. Chcete se s ním seznámit?

 

Gran Canaria doplňuje svou nesčetnou nabídku o širokou škálu kulturních, volnočasových a sportovních aktivit, stejně jako o širokou nabídku ubytování, restaurací, obchodních zařízení a wellness center.

Věčným jarem, které vybízí k intenzivnímu prožívání bohaté přírody a rozmanitosti krajiny, půvabných přímořských i vnitrozemských měst, tradic, kultury a historie.

Contenido

Na kterou pláž se dnes chystáme?

Na vrcholu seznamu atrakcí Gran Canaria jsou bezpochyby pláže. Najdete zde pláže pro všechny chutě: dlouhé, malé zátoky, živé, osamělé, zlatavé písečné pláže.

Na jihu jsou největší, s klidnou vodou a většinou světlým pískem. Ostrov má jedny z nejlepších městských pláží v Evropě a překvapivě i jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě. Hlavní turistická centra nabízejí veškeré služby a jsou také nejsnáze dostupná.

Ty na severu jsou zcela odlišné: malé zátoky s tmavým pískem nebo vulkanickou skálou, s větším množstvím vln a některé s komplikovanějším přístupem, i když je zde také možnost zchladit se v útulných přírodních bazénech. Jsou to však krásné a divoké pláže, které vás dokážou spojit s přírodou v její nejčistší podobě.

Imagen
Contenido

V přírodním srdci ostrova

Gran Canaria je mnohem víc než jen slunce a pláž. Je to také příroda a překrásná drsná krajina, jako je ta v srdci ostrova, které vévodí Roque Nublo, impozantní sopečný monolit, k němuž vede cesta vhodná téměř pro každého. Z této přírodní vyhlídky je úchvatný výhled.

Na severozápadě ostrova, v krajině známé jako "dračí ocas", se na vrcholcích velkolepých útesů rozkládá přírodní rezervace Tamadaba, jeden z nejzachovalejších pralesovitých borových lesů na Kanárských ostrovech, a Inagua, útočiště modrého pěvce, drobného ptáka, který se vyskytuje pouze na tomto ostrově.

Contenido

Tyto a mnohé další atrakce s velkou krajinářskou hodnotou jsou součástí biosférické rezervace, rozsáhlého území, které zabírá značnou část ostrova. Příroda, tradiční práce typické pro tyto oblasti, ubytování a venkovská turistika koexistují v rámci udržitelné a ohleduplné strategie, která má zaručit jejich přežití.

Přírodní a venkovské oblasti, které můžeme prozkoumat díky rozsáhlé síti stezek, jež vedou přes endemické borové lesy a rokle, podél velkých sladkovodních nádrží nebo lávových proudů... Prostředí, kde najdeme také půvabné usedlosti a vesničky, kde se můžeme zastavit, abychom načerpali síly u tradičních gastronomických produktů nebo si jen tak popovídali s přátelskými a pohostinnými místními obyvateli.

Contenido

Objevte útulné usedlosti a vesničky 

Ve vnitrozemí Gran Canaria, daleko od rušných městských a turistických center na pobřeží, najdete klidné usedlosti a vesničky, kde se vše odehrává beze spěchu. Jsou to přístavy klidu, kde pojem "čas" získává jiný rozměr, který nám umožňuje spojit se s prostým životem a kde jsou tradice stále hluboce zakořeněné. 

Jedním z těchto míst s takovým zvláštním kouzlem je Tejeda, město na Gran Canaria, které je součástí Nejkrásnějších vesnic Španělska. To musí mít nějaký důvod. Zde se nachází Parador Nacional de la Cruz de Tejeda, moderní hotel, který dokonale zapadá do svého okolí a má výhled na jednu z nejkrásnějších krajin na ostrově. V těsné blízkosti Tejedy se nachází Artenara, nejvýše položená vesnice na Gran Canarii, která leží u bran bujného borového lesa Tamadaba.

Contenido

Další nezbytná návštěva nás zavede do krásných historických center Santa Lucía de Tirajana a Agüimes nebo do Fatagy se svěžími palmovými háji a bílými domy, které si zachovaly venkovskou architekturu Gran Canaria. Dále na sever se dostaneme do Teroru, kde si prohlédneme baziliku a krásné typické balkony domů, které obklopují náměstí, a do Arucas, jehož centrum bylo prohlášeno za historicky a umělecky zajímavé a v němž se nachází nádherné architektonické dílo, farní kostel San Juan Bautista s bohatými kamennými řezbami a skleněnými okny. 

Seznam vesnic a vesniček rozmístěných po ostrově je nekonečný. Jejich návštěva je bezpochyby nejlepším způsobem, jak poznat identitu a svérázný charakter Gran Canaria. 

Tejeda, město na Gran Canaria, které je součástí Nejkrásnějších vesnic Španělska.

Contenido

Na kulturní prohlídce muzeí

Na ostrově prakticky nenajdete město, kde by nebylo alespoň jedno muzeum, ačkoli nejširší a nejrozmanitější nabídku má hlavní město Las Palmas de Gran Canaria. V srdci nádherné historické čtvrti města je nutné navštívit Muzeum Kanárských ostrovů, které ukazuje různé aspekty života domorodců, například sbírku lebek a mumií, Casa de Colón, jedinečnou budovu, která kromě toho, že byla svědkem průjezdu Kryštofa Kolumba ostrovem, ukazuje také historii Kanárských ostrovů a jejich vztahy s Amerikou, a CAAM - Atlantické centrum moderního umění s výstavami umělců z Evropy, Ameriky a Afriky spojenými se současnou kulturou. Pro ty, kteří se zajímají o techniku a vědu, je povinnou zastávkou Muzeum Elder.
 

Imagen
Contenido

Na jiných místech ostrova můžete objevit skutečné kuriozity, jako je etnografické muzeum Casas Cuevas de Artenara, které sídlí ve starém obydlí, jež bylo pravděpodobně domovem původních obyvatel. V muzeu je vystaven nábytek a domácí předměty, jejichž jednoduchost nás spojuje se skromným životem minulých let. K dalším etnografickým zařízením patří Muzeum historie a tradic v Tejedě, kde se kromě jiných zvláštností nachází rekonstrukce starého obchodu s potravinami a nejrůznějšími domácími potřebami, nebo Museo de la Rama v Agaete, věnované jednomu z nejznámějších a nejoblíbenějších festivalů na ostrovech, který každé léto navštíví tisíce lidí.

Trasa, která je ideální záminkou k prozkoumání Gran Canarias a poznání jeho historie a kultury.

 

 

Contenido

Objevte fascinující archeologická naleziště

Ostrov uchovává důležitou část svého historického a archeologického dědictví, pozůstatky, které nám pomáhají lépe poznat a pochopit kulturu a způsob života předků, kteří Gran Canaria obývali.

Dobrým příkladem je kulturní krajina Risco Caído a Posvátné hory na Gran Canarii, které byly prohlášeny za světové dědictví UNESCO, což dává představu o hodnotě těchto oblastí. Jedná se o rozsáhlou hornatou oblast ve středu ostrova, která nese stopy jedinečného kulturního procesu, jenž se vyvíjel více než 1 500 let bez téměř žádného vnějšího vlivu, od berberských kořenů v severní Africe až po kastilské dobytí.

Na severu ostrova Gran Canaria se nachází klenot kanárské archeologie: muzeum a archeologický park Cueva Pintada de Gáldar, osada s více než padesáti domy a umělými jeskyněmi, které byly součástí předhispánského osídlení. V jedné z jeskyní se nachází výjimečná ukázka domorodé nástěnné malby. V této oblasti se nachází také Archeologický park Maipés de Agaete, obrovské a velkolepé sopečné skalní pole obklopené krásou údolí, které domorodci využívali jako pohřebiště.
 

Contenido

Guayadeque, jedna z největších a nejkrásnějších roklí na jihovýchodě ostrova, má velkou archeologickou hodnotu. Jsou zde zachovány četné jeskyně, které využívali dávní obyvatelé Gran Canaria. Dalším zajímavým archeologickým nalezištěm je La Fortaleza, kde se nachází interpretační centrum, v němž se můžeme seznámit s každodenním životem domorodců na ostrově a s jeskynními domy, v nichž žili, což je typ obydlí, který se dochoval dodnes.

A to jsou jen někteří ze svědků minulosti, kteří se naštěstí dostali až k nám, abychom je znali, vážili si jich a respektovali je.

Muzeum a archeologický park Cueva Pintada de Gáldar, osada s více než padesáti domy a umělými jeskyněmi, které byly součástí předhispánského osídlení.

Contenido

Nechte se hýčkat na ostrově pohody

Gran Canaria je v Evropě známou zdravotní destinací. Ještě v 19. století se na ostrov sjížděli cestovatelé z celého kontinentu, aby se zde díky mírnému klimatu zotavili z nejrůznějších neduhů. Postupem času se pojetí odpočinku a regenerace vyvíjelo, ale revitalizace a z ní plynoucí fyzická a duševní pohoda jsou na ostrově stále zaručeny.

Písek, slunce, moře, čerstvý vzduch, vulkanické kameny, moderní procedury a zařízení, kvalifikovaní odborníci... Gran Canaria nabízí vše, co potřebujete k tomu, abyste se nechali hýčkat, načerpali energii a vrátili se jako vyměnění, ať už v některém z mnoha wellness center na ostrově, nebo na relaxační procházce při západu slunce, kdy vdechujete mořský vánek nebo čerstvý vzduch lesů.
 

Ještě v 19. století se na ostrov sjížděli cestovatelé z celého kontinentu, aby se zde díky mírnému klimatu zotavili z nejrůznějších neduhů.

Contenido

Trénujte svůj oblíbený sport

Na tomto území obklopeném mořem a s celoročním jarním klimatem se nedá provozovat žádný sport. Pokud má navíc k dispozici nejrůznější zařízení a služby pro cvičení, nemáme žádné výmluvy, abychom netrávili čas cvičením svého těla. 

Možností je nepřeberné množství: zahrát si golf na moderních hřištích a užívat si přitom mořský vánek, nasednout na surfovací prkno a vypořádat se s vlnami a větrem, projet se na horském kole po stezkách k tomu určených, běhat po pláži, plavat v křišťálově čisté vodě, zdolávat hory vhodné pro všechny úrovně... Nezáleží na tom, jak jste zdatní. Na Gran Canaria si každý najde sportovní vyžití.

Contenido

A ještě je tu noc! 

Zábava na ostrově pokračuje i po setmění. Pokud vám ještě zbývají síly, turistická centra a hlavní město nabízejí nespočet možností. Restaurace, terasy, zábavní centra, módní bary, kina, představení... Všechny plány, jak zažít rušný noční život.

V létě se v městech a vesnicích na ostrově, a to jak na pobřeží, tak i ve vnitrozemí, snadno setkáte s živou a oblíbenou zábavou. Pokud však dáváte přednost něčemu klidnějšímu, můžete se na Gran Canaria, hvězdné turistické destinaci, zúčastnit astroturistických aktivit a užít si výlet za pozorováním hvězd se specializovanými průvodci.

Contenido

Neodjíždějte, aniž byste okusili...

Queso de flor je pochoutka, která se vyrábí pouze ve třech lokalitách na severu ostrova Gran Canaria. Jeho zvláštnost spočívá v použití rostlinného syřidla, které se získává z květů některých druhů bodláků. Je to jeden z kanárských sýrů s chráněným označením původu.

Título

Další informace najdete na oficiálních stránkách turistického sdružení Gran Canaria.