Kanárská gastronomie

Pro kanárskou kuchyni je charakteristické spojování prvků a výrazný kontrast chutí, který je výsledkem vysoce kvalitních produktů a surovin. Po dlouhém dni stráveném na pláži, objevováním přírodních krás nebo příjemnou procházkou po atraktivních městech není nic lepšího než si vychutnat gastronomické speciality ostrovů. Pro obyvatele Kanárských ostrovů je jídlo součástí jejich identity, má zásadní význam pro jejich kulturu a každodenní život, a proto je snadné najít dobrá místa k jídlu.

00:00
Título
And the food is great
Vídeo
Póster
Además se come bien
Además se come bien
Tipo
Ancho completo
Contenido

Příchuti s označením původu 

Díky sopečnému původu ostrovů, mírným teplotám a pečlivé řemeslné výrobě je mnoho hvězdných produktů zdejší gastronomie chráněno označením původu. Patří mezi ně vynikající sopečná vína a sýry, jako je Majorero z Fuerteventury, Palmero nebo Flor de Guía z Gran Canarias. Všechny mají vynikající chuť a jsou světově proslulé. 

Nádherné klimatické podmínky Kanárských ostrovů jsou ideální pro pěstování ovoce a zeleniny, které jsou hlavní složkou většiny místních pokrmů a jsou také chráněny označením původu. Jasným příkladem jsou staré kanárské brambory, mezi nimiž vynikají vysoce ceněné černé brambory. Mírné kanárské klima navíc umožňuje pěstování mnoha exotických druhů ovoce, jako je papája, mango, ananas, avokádo a samozřejmě oblíbený kanárský banán. Jediný druh banánu, který získal evropské uznání jako chráněné zeměpisné označení.

Imagen
Bienmesabe
Bienmesabe
Contenido

Místní recepty

Na ostrovech zanechala svou stopu celá řada kultur. Výsledkem jsou skvělé chutě a kontrasty, které lze ocenit ve většině typických pokrmů, jako jsou například chutné papas arrugadas con mojo picón (brambory ve slupce se smaženou cibulkou a česnekem). Dalším z hlavních produktů Kanárských ostrovů, který se rovněž objevuje v mnoha receptech, je gofio (pražená mouka). Vyrábí se z pražených obilovin, jako je kukuřice a pšenice, a pochází z dob prvních osadníků.

V kanárské kuchyni převládá místní zelenina, například dušená řeřicha, ananas z prosa s brambory a žebry nebo plněné bubangy, místní odrůda cukety. Dalším "top" produktem ostrovních receptů jsou ryby, zejména ty, které se připravují z místních druhů, jako je jemně ochucená vieja, vrakoun, ostroretka nebo kranas. V nabídce je také široká škála typických dezertů a sladkostí, kterým neodolá nikdo, kdo má chuť na sladké. Vynikající bienmesabe a príncipe alberto z La Palmy, leche asada gomera, quesillo, frangollo a quesadillas herreñas.
 

Contenido

Restaurace a hospůdky

Na Kanárských ostrovech je široká nabídka míst, kde si můžete pochutnat na nejlepších pokrmech místní gastronomie. Od plážových barů, kde můžete ochutnat to nejlepší, co moře nabízí, až po restaurace oceněné michelinskou hvězdou, kde můžete objevovat nové a vytříbené chutě. 

A samozřejmě nesmíme zapomenout na zákoutí se zvláštním kouzlem, kde si můžete vychutnat nejtradičnější typickou kuchyni: guachinche, malé improvizované restaurace ve dvorech a garážích, běžné zejména na Tenerife, kde si můžete v útulné rodinné atmosféře dát domácí pokrmy doplněné místním vínem. Místo, kde si můžete sednout ke stolu a cítit se jako další obyvatelé ostrova, zatímco si pochutnáváte na dobrém kanárském guláši, pečeném kůzleti, králíkovi na salmorejo nebo hrachu.

Título

Místa, kde můžete ochutnat Kanárské ostrovy

Imagen
Banner restaurantes en las Islas Canarias.
Banner restaurantes en las Islas Canarias.
Contenido

Vinná gastronomie

Červená, bílá, růžová. Plné, ovocné nebo velmi aromatické? Mluvit o víně na Kanárských ostrovech znamená mluvit o kořenech a lásce k zemi. Produkce vína na ostrovech je nejen rozmanitá, ale také nesmírně kvalitní, což se odráží v deseti označeních původu, která souostroví má - pět z nich se nachází na ostrově Tenerife - a v mnoha oceněních, která každoročně získávají. 

Mezi víny na ostrovech vynikají sopečná vína. Složitá na výrobu a stále více oceňovaná odborníky z celého světa jsou kyselá a ovocná na jazyku. Mezi nimi jsou obzvláště jedinečná vína z La Geria na Lanzarote, mimořádné pěstitelské oblasti na světě, kde vinná réva roste chráněná kužely, což jí dodává příjemnou a nezaměnitelnou škálu nuancí.

Imagen
La Geria
La Geria