NA POSLEDNÍ CHVÍLI: Koronavirus (COVID-19) zde
Your day by day

EVROPSKÝ REGION

Kanárské ostrovy představují španělské souostroví, které se skládá ze 7 ostrovů a leží v Atlantském oceánu ve vzdálenosti 1 739 km jihovýchodně od hlavního města státu. Jsou součástí tropické oblasti Makaronésie a po celý rok na nich panuje mírné podnebí. Místní topografie je výsledkem opakovaných projevů sopečné aktivity v průběhu milionů let, a proto souostroví představuje jednu z nejunikátnějších krajin v Evropě.

Vzhledem k tomu, že se jedná o španělskou autonomní oblast, uplatňují se zde právní předpisy Evropské unie. Umožňuje se volný pohyb občanů a je zavedeno euro jako úřední měna. Evropští občané se na ostrovech těší všem právům a výsadám, které jim udělují dohody o evropském občanství Maastrichtské smlouvy z roku 1992.

MÍSTNÍ ČAS

Návštěva Kanárských ostrovů z kterékoli evropské země nepředstavuje žádný problém z hlediska časového rozdílu, neboť vzhledem k jejich zeměpisné poloze, sdílejí stejné časové pásmo (UTC), jaké má Spojené království a Irsko. V porovnání s jinými evropskými zeměmi, jako je Francie, Německo, Španělsko a Polsko, je zde o hodinu méně (UTC + 1)

ZDRAVOTNÍ SYSTÉM

Kanárské ostrovy mají jako oblast, která je součástí EU, zaveden zdravotní systém s evropskou lékařskou péčí, a proto všichni evropští občané mají právo na bezplatnou zdravotní péči v rámci veřejného zdravotního systému Kanárských ostrovů.

Na ostrovech naleznete zdravotní střediska a veřejné nemocnice, které poskytují pohotovostní službu 24 hodin, četné lékárny s nepřetržitou otevírací dobou nebo pohotovost poskytující ošetření v případě mimořádné události.

CENY A SPROPITNÉ

Životní úroveň je na Kanárských ostrovech velmi podobná ostatním španělským autonomním oblastem a průměrné ceny mají tendenci uchovat dostupnost.

Orientační ceny:

  • Večeře: mezi 15 a 35 EUR na osobu
  • Snídaně: mezi 5 a 8 EUR na osobu
  • Pivo: mezi 1,5 a 3 EUR
  • Drink: mezi 6 a 12 EUR
  • Taxi z letiště: cca 30 EUR
  • Půjčení vozu: od 20 EUR na den
  • Městský autobus: nepřesahuje 1,5 €

U většiny služeb je spropitné dobrovolné. Z tohoto důvodu není zaveden žádný procentuální podíl ani pevná částka.

TECHNOLOGIE A KOMUNIKACE

Většina budov má elektrickou instalaci se zásuvkami a zástrčkami 220V (CEE 7/4). Na všech ostrovech je mobilní pokrytí a WiFi síť a je běžné, že mnoho hotelů poskytuje bezplatnou službu připojení k internetu.

JAZYK

Oficiálním jazykem je španělština, ale v hlavních turistických oblastech je snadné najít osoby, které mluví anglicky, německy a mnoha jinými jazyky.