Dědictví a kultura Kanárských ostrovů

Každý z osmi ostrovů, které tvoří Kanárské souostroví, má svou vlastní identitu a zvláštnosti. Proto mluvit o kanárském dědictví a kultuře znamená mluvit o rozmanitosti a bohatství, o křížení a cizích vlivech. Kromě poznávání života prvních osadníků, symbolických památek, historických staveb nebo děl umělců, kteří zde zanechali svou stopu, je důležité poznat také oblíbené svátky a nejhlouběji zakořeněné zvyky, které určují kanárský charakter. Přátelský a otevřený, klidný a přístupný kanárek vás nenechá odejít, aniž byste se cítili jako doma.

00:00
Título
Ostrovy autentického života
Vídeo
Póster
Cultura-identidad-Poster-Vídeo
Cultura-identidad-Poster-Vídeo
Tipo
Ancho completo
Contenido

Ostrovy, které mají co vyprávět

Při cestě na Kanárské ostrovy se můžete zároveň vrátit v čase: stačí se zastavit a seznámit se s jejich kulturním dědictvím, abyste si uvědomili, jaká historie se skrývá za každým z ostrovů.

Mezi archeologickými nalezišti a historickými komplexy jsou dvě, které vynikají v podobě kulturního dědictví UNESCO: Risco Caído a posvátné hory (Gran Canaria) a historické centrum La Laguna (Tenerife). 

Kromě těchto dvou památek existuje ještě jedna nehmotná památka, kterou UNESCO rovněž uznalo: silbo gomero, jedinečný pískací jazyk, který se nese napříč horami La Gomery.

Contenido

Na každém z ostrovů je však řada dalších míst, kde se můžete seznámit s částí jejich historie. Příkladem je vesnice Betancuria (Fuerteventura), archeologické parky Cueva Pintada a Cenobio Valerón (Gran Canaria), Torre del Conde nebo archeologická lokalita Belmaco (La Palma) a kulturní park El Julan (El Hierro).

Velkou část tohoto kulturního dědictví uchovávají také muzea, například Muzeum hedvábí (La Palma), Nadace Césara Manriqueho (Lanzarote) a MUNA (Tenerife), kde se nachází zajímavá sbírka guančských mumií.

Título

Poznejte San Cristóbal de la Laguna

Imagen
San Cristobal de la Laguna
San Cristobal de la Laguna
Título

Objevte bohatou historií

Imagen
Banner museos y visitas de interés en las Islas Canarias.
Banner museos y visitas de interés en las Islas Canarias.
Contenido

Kanárci s uměním

Kromě mezinárodně proslulých hudebníků, jako je skvělý tenorista Alfredo Kraus, jeden z nejlepších lyrických zpěváků 20. století, nebo skladatel Teobaldo Power, má umění na Kanárských ostrovech svá mezinárodně známá jména, jako je lanzarotský umělec César Manrique, vizionář a průkopník environmentalismu, malíři Óscar Domínguez a Néstor Martín-Fernández de la Torre nebo sochař Martín Chirino. 

Imagen
Cultura-Carnaval
Cultura-Carnaval
Contenido

Karnevalový festival 

Jedním z nejslavnějších populárních festivalů na Kanárských ostrovech je karneval. Karneval je mnohem víc než oslava, je to festival par excellence na Kanárských ostrovech. Výbuch radosti a barev, rytmu a pohybu, který zaplaví ulice. Ve dne i v noci a za rytmu bubnů a latinskoamerické hudby si ho nejlépe užijete, když si pomalujete obličej a vmísíte se do davu. Ne nadarmo patří karnevaly na ostrovech, zejména na Tenerife a Gran Canarii, k nejlepším na světě a každoročně přilákají tisíce turistů. 

 

Contenido

Ryzí kanárské tradice

Kromě poutí a karnevalů se na Kanárských ostrovech slaví i další velké slavnosti, které se konají každých pět let s opravdovým nadšením: "bajadas“ neboli sestoupení. Virgen de los Reyes na ostrově El Hierro, Virgen de Guadalupe na ostrově La Gomera a Virgen de Las Nieves na ostrově La Palma se slavným a intimním tancem trpaslíků. Kouzelná podívaná, stejně jedinečná jako koberce z barevného písku, které zdobí ulice města La Orotava u příležitosti svátku Božího těla. Autentická pomíjivá umělecká díla, která stojí za objevení.

Imagen
Cultura-Auténtico Canario
Cultura-Auténtico Canario
Contenido

Rytmus Kanárských ostrovů

Každý ostrov má svou vlastní hudbu. Takto se na Kanárských ostrovech chápe folklór parrandas, isas, malagueñas, seguidillas a folías, který doprovází každou pouť, neboli lidové slavnosti, jež se slaví v každé z vesnic souostroví Kanárské ostrovy. Vedle těchto melodií zpívaných za doprovodu kanárských nástrojů, jako je timple nebo chácaras gomeras, se tančí tango z Herreña, tajaraste z La Gomery nebo sirinoque z La Palmy, které Kanárci tančí v krásných tradičních krojích vyšívaných barevnými nitěmi. 

Contenido

Chcete-li se dozvědět něco více o vlivech, z nichž hudba na Kanárských ostrovech čerpá, není nic lepšího než navštívit Casa Museo del Timple v Teguise (Lanzarote) nebo Muzeum Néstora Álama na Gran Canarii.