Dědictví a kultura Kanárských ostrovů

Každý z osmi ostrovů, které tvoří Kanárské souostroví, má svou vlastní identitu a zvláštnosti. Proto mluvit o kanárském dědictví a kultuře znamená mluvit o rozmanitosti a bohatství, o křížení a cizích vlivech. Kromě poznávání života prvních osadníků, symbolických památek, historických staveb nebo děl umělců, kteří zde zanechali svou stopu, je důležité poznat také oblíbené svátky a nejhlouběji zakořeněné zvyky, které určují kanárský charakter. Přátelský a otevřený, klidný a přístupný kanárek vás nenechá odejít, aniž byste se cítili jako doma.

00:00
Título
Ostrovy autentického života
Vídeo
Póster
Cultura-identidad-Poster-Vídeo
Cultura-identidad-Poster-Vídeo
Tipo
Ancho completo
Contenido

Ostrovy, které mají co vyprávět

Při cestě na Kanárské ostrovy se můžete zároveň vrátit v čase: stačí se zastavit a seznámit se s jejich kulturním dědictvím, abyste si uvědomili, jaká historie se skrývá za každým z ostrovů.

Mezi archeologickými nalezišti a historickými komplexy jsou dvě, které vynikají v podobě kulturního dědictví UNESCO: Risco Caído a posvátné hory (Gran Canaria) a historické centrum La Laguna (Tenerife). 

Kromě těchto dvou památek existuje ještě jedna nehmotná památka, kterou UNESCO rovněž uznalo: silbo gomero, jedinečný pískací jazyk, který se nese napříč horami La Gomery.

Contenido

Na každém z ostrovů je však řada dalších míst, kde se můžete seznámit s částí jejich historie. Příkladem je vesnice Betancuria (Fuerteventura), archeologické parky Cueva Pintada a Cenobio Valerón (Gran Canaria), Torre del Conde nebo archeologická lokalita Belmaco (La Palma) a kulturní park El Julan (El Hierro).

Velkou část tohoto kulturního dědictví uchovávají také muzea, například Muzeum hedvábí (La Palma), Nadace Césara Manriqueho (Lanzarote) a MUNA (Tenerife), kde se nachází zajímavá sbírka guančských mumií.

Título

Poznejte San Cristóbal de la Laguna

Imagen
San Cristobal de la Laguna
San Cristobal de la Laguna
Contenido

Kanárci s uměním

Kromě mezinárodně proslulých hudebníků, jako je skvělý tenorista Alfredo Kraus, jeden z nejlepších lyrických zpěváků 20. století, nebo skladatel Teobaldo Power, má umění na Kanárských ostrovech svá mezinárodně známá jména, jako je lanzarotský umělec César Manrique, vizionář a průkopník environmentalismu, malíři Óscar Domínguez a Néstor Martín-Fernández de la Torre nebo sochař Martín Chirino. 

Imagen
Cultura-Carnaval
Cultura-Carnaval
Contenido

Karnevalový festival 

Jedním z nejslavnějších populárních festivalů na Kanárských ostrovech je karneval. Karneval je mnohem víc než oslava, je to festival par excellence na Kanárských ostrovech. Výbuch radosti a barev, rytmu a pohybu, který zaplaví ulice. Ve dne i v noci a za rytmu bubnů a latinskoamerické hudby si ho nejlépe užijete, když si pomalujete obličej a vmísíte se do davu. Ne nadarmo patří karnevaly na ostrovech, zejména na Tenerife a Gran Canarii, k nejlepším na světě a každoročně přilákají tisíce turistů. 

 

Contenido

Ryzí kanárské tradice

Kromě poutí a karnevalů se na Kanárských ostrovech slaví i další velké slavnosti, které se konají každých pět let s opravdovým nadšením: "bajadas“ neboli sestoupení. Virgen de los Reyes na ostrově El Hierro, Virgen de Guadalupe na ostrově La Gomera a Virgen de Las Nieves na ostrově La Palma se slavným a intimním tancem trpaslíků. Kouzelná podívaná, stejně jedinečná jako koberce z barevného písku, které zdobí ulice města La Orotava u příležitosti svátku Božího těla. Autentická pomíjivá umělecká díla, která stojí za objevení.

Imagen
Cultura-Auténtico Canario
Cultura-Auténtico Canario
Contenido

Rytmus Kanárských ostrovů

Každý ostrov má svou vlastní hudbu. Takto se na Kanárských ostrovech chápe folklór parrandas, isas, malagueñas, seguidillas a folías, který doprovází každou pouť, neboli lidové slavnosti, jež se slaví v každé z vesnic souostroví Kanárské ostrovy. Vedle těchto melodií zpívaných za doprovodu kanárských nástrojů, jako je timple nebo chácaras gomeras, se tančí tango z Herreña, tajaraste z La Gomery nebo sirinoque z La Palmy, které Kanárci tančí v krásných tradičních krojích vyšívaných barevnými nitěmi. 

Contenido

Chcete-li se dozvědět něco více o vlivech, z nichž hudba na Kanárských ostrovech čerpá, není nic lepšího než navštívit Casa Museo del Timple v Teguise (Lanzarote) nebo Muzeum Néstora Álama na Gran Canarii.