Banány z Kanárských ostrovů: pečeť kvality a identity

Nejcharakterističtější ovoce kanárského souostroví

Banány z Kanárských ostrovů jsou jedinými banány v Evropě, které mají pečeť CHZO (chráněné zeměpisné označení). Jsou celosvětově známé pro své černé skvrny a výjimečnou chuť a strukturu. To je možné jen díky dobrým podmínkám zrání a kanárskému klimatu. Jsou také bohaté na draslík, hořčík a fosfor, což z nich činí velmi zdravou potravinu.

Contenido

Banány z Kanárských ostrovů mají intenzivní vůni, nezaměnitelné černé skvrny viditelné v místech zrání a velmi sladkou chuť. Jsou také šťavnatější než ostatní banány, protože mají vyšší obsah vlhkosti.

Podle Dr. Lluíse Serry, profesora preventivní medicíny a veřejného zdraví na univerzitě v Las Palmas na Gran Canaria: „Mnoho lidí se ptá, kolik je v banánu kalorií, a pravdou je, že jich není tolik, jak by se mohlo zdát. Přítomnost tuku v banánech je téměř nulová a neobsahují cholesterol“.

Složení cukru, vlákniny a vitaminů tohoto ovoce závisí na jeho stádiu zrání. Profesor proto dodává, že jejich konzumace v době, kdy jsou právě zralé, je prospěšná i pro lidi se sklonem nebo rizikem obezity a cukrovky. Podle studie Harvardovy univerzity může konzumace banánů v polovině zrání pomoci předcházet nemocem.

Imagen
Plantación de plataneras en La Rajita. La Gomera.
Plantación de plataneras en La Rajita. La Gomera.
Contenido

Ačkoli první banánovníky se na souostroví objevily již v 15. století, teprve v roce 1880 Britové podpořili jejich pěstování pro vývoz do Spojeného království na parnících, které zastavovaly v přístavech Santa Cruz na Tenerife a Las Palmas. Tehdy byla vyšlechtěna odrůda nejvhodnější pro klima a půdu Kanárských ostrovů: „malý trpaslík“.

Nejvýznamnějšími charakteristickými znaky banánů z Kanárských ostrovů jsou nízký obsah škrobu a vysoký obsah cukru. Vzhledem k tomu, že plody dozrávají na Kanárských ostrovech přibližně šest měsíců (o tři měsíce déle než běžné banány), je jejich chuť a vůně výraznější.

Banány z Kanárských ostrovů jsou bezpochyby symbolem identity Kanárských ostrovů: je to ovoce, které je zdravé, přírodní a zároveň plné chuti.

Contenido

Pěstování banánů na Kanárských ostrovech podléhá hygienickým a ekologickým normám Evropské unie. Banánovník je velmi listnatá rostlina, která však produkuje pouze jeden velký trs banánů. Poté, co přinese plody, odumře a je odříznuta, aby dala život jiné rostlině. U paty banánovníku rostou „potomci“, ale farmář musí nechat jen jednoho, a tak je odřízne ostrou železnou tyčí: barreta.

V současné době se však rostlina získává pěstováním in vitro a banánovníky na objednávku zemědělce dodávají školky.
 

Contenido

Banánovník potřebuje hodně kvalitní vody a kvalitní hnojivo, proto je hnojem hnojivem získaným od skotu. Používání tohoto přírodního hnojiva podpořilo zachování původního plemene ovcí, kterému hrozí vyhynutí: kanárské srstnaté ovce neboli pelibuey.