El Hierro

ostrov s duší

Může mít ostrov duši? Pro odpověď na tuto otázku musíte navštívit El Hierro, nejmladší z Kanárských ostrovů, který vznikl „teprve“ před 1,1 miliony let. Je těžké vysvětlit kouzlo tohoto malého sopečného ostrova v Atlantiku, koutku klidu a pohody, kde se dá zapomenout na spěch a stres.

Contenido

Je dobře známý milovníkům potápění, kteří neváhají cestovat odkudkoli na světě za vynikajícími podmínkami a neuvěřitelnými podmořskými scenériemi. Je také ostrovem udržitelnosti. El Hierro je na cestě k dosažení energetické soběstačnosti prostřednictvím čistých a obnovitelných zdrojů energie.

Contenido

Sopky, lávové proudy, bujné lesy kanárských borovic a vavřínů, stromy sklánějící se před náporem větru, strmé útesy, relaxační přírodní jezírka, úchvatná panoramata... To je El Hierro, tajemné, dechberoucí, útočiště, kde se můžete odpojit od dnešního hektického života a užívat si jarního klimatu, které na Kanárských ostrovech panuje po celý rok. 

Nezapomenutelný pobyt vám zajistí také gastronomie tohoto ostrova, který byl vyhlášen biosférickou rezervací, s čerstvými produkty z pevniny a moře mimořádné kvality, a také vína s označením původu či originální sladkosti, které potěší vaše chuťové buňky.

Ano, ostrov může mít duši. A El Hierro ji má.
 

00:00
Título
El Hierro
Vídeo
Póster
El Hierro, tienes que venir aquí
El Hierro, tienes que venir aquí
Tipo
Ancho completo
Contenido

Potápěčský ráj

Díky více než 40 potápěčským lokalitám je El Hierro skutečným rájem pro potápěče všech národností, kteří tento ostrov považují za jedno z nejlepších míst na světě pro potápění.

Zaslouženou slávu tohoto malého území, kde se nachází jedna ze tří mořských rezervací Kanárských ostrovů, zajišťuje několik faktorů. Hlavním z nich je průhlednost jeho vod, která umožňuje viditelnost až 30 metrů, spolu s velkou rozmanitostí druhů a velkolepou podmořskou sopečnou krajinou. 
 

Contenido

Nezáleží na tom, zda jste zkušený profesionál, nebo začátečník. V El Hierru se můžete potápět bez ohledu na svou úroveň, protože zde existují školy, kde můžete začít a kde vám zapůjčí veškeré potřebné vybavení. A pokud se rozhodnete prozkoumat mořské dno ostrova, nezapomeňte na fotoaparát! A tady je tip: každoročně se zde koná "Open Fotosub Internacional Isla de El Hierro", jedno z nejvýznamnějších mistrovství v podvodní fotografii na světě.

Imagen
Contenido

Na každém kroku jiná krajina

Malá rozloha ostrova není překážkou pro nalezení překvapivé rozmanitosti krajiny. A nejlepší na tom je, že díky krátkým vzdálenostem se můžete v klidu vykoupat na pobřeží a za chvíli už se procházet po jedné z tras mezi kanárskými borovicemi nebo vavřínovými lesy. Jednou z nejznámějších je Camino de Jinama, starobylá trasa používaná obyvateli ostrova, která je dlouhá něco přes tři kilometry a má značné převýšení, ale odměna je neuvěřitelná.

Cestou do nejvyšších částí ostrova se zastavíme na jedné z vyhlídek, abychom si prohlédli úchvatná panoramata, jako je majestátní údolí El Golfo, které vzniklo před tisíci lety po mega sesuvu, a strmé útesy, do nichž se silně opírá moře. Nebo také ne. Protože oceán na tomto ostrově nám ukazuje i svou nejlepší stránku, absolutní klid mořské rezervace La Restinga-Mar de las Calmas.
 

Contenido

Na El Hierru nechybí ani úchvatné sopečné scenérie, například okolí majáku Orchilla, místo, které bylo ve starověku považováno za konec světa a kde byl až do roku 1884 stanoven nultý poledník, než byl přesunut do Greenwiche. Kdybychom nevěděli, že na druhé straně oceánu leží Amerika, opravdu by se zdálo, že jsme na konci světa. Krajina je úchvatná, střízlivá, vidíme v ní sopky, obrovské lávové proudy, kde se láva kroutí a stáčí, a absolutní ticho... Vzrušující!

Contenido

Tacorón, nedaleko známé vesnice La Restinga a jezera Mar de las Calmas, je idylická koupací oblast s průzračnou a klidnou vodou, s místy vyhrazenými pro opalování a dalšími ve stínu, kde si můžete užít příjemný piknik.

Contenido

Přírodní koupaliště

Na El Hierru nejsou téměř žádné pláže, což vám však nebrání užívat si slunce a moře v některém z rajských přírodních bazénů na ostrově. Jedním z nich je slavné Charco Azul, kterému se tak říká kvůli průzračně tyrkysové vodě. Je vytesán pod sopečnými útesy a představuje ideální místo pro odpočinek, koupání ve vysněné vodě a zapomenutí na celý svět.

Na pobřeží v údolí El Golfo se nacházejí také přírodní bazény La Maceta, chráněné před mořskými proudy, se soláriem a piknikovou zónou, které jsou ideální, zejména pokud cestujete s rodinou. Pro ty, kteří si nechtějí nechat ujít jediný sluneční paprsek a relaxační koupání, je dalším oblíbeným místem na pobřeží ostrova Herreño Tamaduste, které je proslulé klidnou vodou, krásou svého okolí a pohodou, která tuto malou vesničku prostupuje, a kde můžete také ochutnat ostrovní gastronomii v některé z místních restaurací.
 

Contenido

El Hierro ze vzduchu

Jestliže na souši a pod vodou nabízí El Hierro fascinující zážitek, pocit z pozorování jeho krajiny ze vzduchu, kdy je vaším jediným spojencem vítr, je nepopsatelný. Pasáty a orografie ostrova umožňují paragliding kterýkoli den v roce, takže o tuto příležitost nebude nikdy nouze. A když k výborným podmínkám přidáme služby profesionálních instruktorů, kteří nás po celou dobu provázejí a poskytují nám potřebné materiály, neexistuje žádná výmluva. Nyní chybí pouze jedna odpověď: Odvážíte se?

Contenido

Gastronomie a vína ostrova

Hlavní hvězdou ostrovní kuchyně jsou čerstvé ryby. Tento pokrm si můžete vychutnat s typickými papas arrugadas con mojo (vrásčitými bramborami s omáčkou mojo) a samozřejmě s vynikajícím ručně vyráběným sýrem. Tento produkt gastronomie El Hierra doprovází většinu pokrmů a je dokonce základem pro přípravu lahodných sladkostí, jako jsou například slavné quesadilly. Jakmile je jednou ochutnáte, určitě si v kufru ušetříte místo, abyste si některé mohli vzít s sebou a pokračovat ve vychutnávání této lahůdky i doma. 

A nemůžeme neochutnat tropické ovoce, jež se v této sopečné zemi pěstuje. Dobrým příkladem, který vždy překvapí, je ananas bezkonkurenční kvality.
 

Imagen
Contenido

Dalšími typickými produkty ostrova jsou limpety, králík a kůzlata. Když k tomu všemu přidáme báječná vína s označením původu El Hierro, odneseme si s sebou všechny chutě ostrova, které budou součástí nezapomenutelného zážitku prožitého na tomto malém atlantském území.

Contenido

Neodjíždějte, aniž byste okusili...

Quesadilla je typickým dezertem ostrova El Hierro. Jeho hlavní složkou je ručně vyráběný sýr, který se připravuje na ostrově, a přidávají se do něj vejce, bedrník, citronová kůra, cukr a skořice. 

Título

Další informace najdete na oficiálních stránkách Cestovní ruch na El Hierro