Přírodní park Tamadaba

Háj kanárských borovic v biosférické rezervaci

Přírodní park Tamadaba je jedním z lidskou činností nejméně narušených území na ostrově Gran Canaria. Rozkládá se na ploše 7 500 hektarů táhnoucích se od vrcholků hor až k pobřeží v severozápadní čtvrtině ostrova, v prostoru vyhlášeném biosférickou rezervací UNESCO. Návštěvník se může rozhodovat mezi báječnými přírodními háji domácích kanárských borovic na vrcholech hor, závratnými útesy téměř nepřístupného pobřeží a bohatou biodiverzitou v údolích.

Co si v parku Tamadaba nenechte ujít

Za dvacet minut jízdy autem z Artenary po silnici GC-216 dosáhnete vrcholů parku. V piknikovém místě Llanos de La Mimbre, ve stínu borovic prosyceném jejich vůní, můžete posvačit a pak se na úžasný borovicový háj podívat z vrcholu La Bandera. O něco níže spojuje silnice GC-200 městečko La Aldea de San Nicolás s vyhlídkou El Balcón. Spatříte mořské útesy s tvarem dračího ocasu a odlehlou pláž Guayedra s údolím posetým palmami.

Výška
45 m
Flora interest
Parking
Trekking routes
Public transport
Wildlife interest
Localidad
Artenara, Aldea de San Nicolas, Agaete

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Título
Borový háj v parku Tamadaba

Velký háj kanárských borovic na ostrově Gran Canaria

Přírodní park Tamadaba je domovem jedinečného borového háje. Celkem 2 000 hektarů jeho plochy pokrývá rozsáhlý, strmý a seříznutý masiv na severozápadě ostrova Gran Canaria. Přístupný je z městeček Agaete a La Aldea de San Nicolás. Ve 20. století obnovený a znovu osázený háj představuje dnes jeden z nejzdravějších borových hájů na Kanárských ostrovech a oblíbenou destinaci milovníků přírody.

Borovice na Gran Canaria patří ke zvláštnímu druhu – autochtonní kanárské borovici. Vysoký, symetricky rostlý strom popelavě zelené barvy je schopen přežít požáry. V osvěžujícím stínu tamadabských borovic naleznete pestrobarevné rostliny příjemné vůně jako keřovitý cist, štírovník nebo levanduli korunkatou. Koruny a kmeny stromů jsou zase domovem četných ptáků, jako je čiperný datel anebo sice vzácná, ale kouzelná pěnkava kanárská.

Imagen
Título
Kemp Llanos de La Mimbre

Přenocovat ve stanu či obytném přívěsu v borovém háji Gran Canaria

Jednou z oblíbených přírodních aktivit obyvatel ostrova Gran Canaria jsou setkání ve stínu borovic v přírodním parku Tamadaba. Možná právě proto se v borovém háji v severozápadních horách nachází jeden z celého ostrova nejrozsáhlejších a nejlépe vybavených kempů s možností grilování. Kemp Llanos de La Mimbre pojme 400 osob ve stanech a karavanech a představuje ideální výchozí bod k probádání přírodního parku.

Kemp a pikniková místa leží v samém srdci borového háje Tamadaba, u silnice GC-216 vedoucí kolem vrcholu La Bandera. Z bezprostřední blízkosti areálu vychází několik zajímavých stezek. Jedna vede na vrchol La Bandera, další je 20 kilometrů dlouhá klasická trasa San Pedro nabízející úžasný výhled dolů na pobřežní městečko Agaete. K přenocování v Llanos de la Mimbre je nutno předem rezervovat místo.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba Natural Park
Título
Údolí a pláž Guayedra

Palmový háj a divoká pláž v blízkosti Agaete

Guayedra je dlouhé údolí s hájem kanárských palem, vyúsťující v divokou pláž s černým pískem a kamínky. Nepříliš navštěvované místo se nachází pouhých šest kilometrů od městečka Agaete a letiště na severozápadu ostrova Gran Canaria. Silnice GC-200 vás dovede přímo až k údolí, na místo 650 metrů vzdálené od stezky vedoucí na pláž. Přesně tady končí přírodní park Tamadaba a začíná den, kdy zapomenete na hluk světa.

Údolí Gauyedra je domovem mimořádné flóry, ve své závěrečné části také životním prostorem překrásných palem a ve starobylých lesích údolí přežívá řečík lentišek. Roste tu mnoho endemických rostlin ostrova Gran Canaria jako třeba vzácná kopretina z Guayedry. Všechnu tu krásu si vychutnáte na okružní stezce vedoucí do Agaete. A po zdolání trasy si dopřejte koupel na pláži Guayedra, ovšem pozor na vodní proudy a vlny.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Nerozdělávejte oheň mimo povolená místa a v letních měsících dbejte zvýšené opatrnosti.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
2
10
262
10045