Zvláštní přírodní rezervace Dunas de Maspalomas

Poušť a oáza na jihu ostrova Gran Canaria

Krása a rozmanitost ekosystémů činí z Dunas de Maspalomas ojedinělou krajinu na celých Kanárských ostrovech. O ochranu této zvláštní přírodní rezervace se stará vláda Kanárských ostrovů. Oblast o ploše 400 hektarů zahrnuje nádhernou pláž, pole živých dun tvořených organickými písečnými zrny, palmový háj a lagunu s lehce slanou vodou. Kombinace pouště a oázy se nachází na nejjižnějším výběžku pobřeží ostrova Gran Canaria a kolem ní se rozkládají vyhlášená hotelová zařízení velkého turistického centra Maspalomas.

Co si v Dunas de Maspalomas nenechte ujít

Chcete-li zdejší krajinu poznat blíže, navštivte informační středisko a vyhlídku. Obojí naleznete v hotelu Hotel Riu Palace v severovýchodním sektoru Maspalomas známém jako Playa del Inglés. Právě tady začíná stezka, jejíž větev č. 3 prochází nejrůznějšími typy dun rezervace a dovede vás až k rozlehlé a slunné pláži Maspalomas. Odtud se můžete vypravit na prohlídku bohatého a divokého života v laguně La Charca, vychutnat osvěžující stín palmového háje El Palmeral a navštívit ekologický park Tonyho Gallarda, pojmenovaný po španělském sochaři a politikovi.

Výška
260 m
Flora interest
Catering
Parking
Perfoming center
Trekking routes
Wildlife interest
Localidad
Maspalomas

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Título
Sledování ptactva v laguně La Charca de Maspalomas

Ornitologická turistika na jihu ostrova Gran Canaria

La Charca de Maspalomas je ideálním cílem k sledování vodního ptactva. Laguna s lehce slanou vodou a porosty ostřice a tamaryšku se nachází u jihozápadní hranice přírodní rezervace Dunas de Maspalomas, jen 200 metrů od známého majáku Maspalomas v turistické oblasti na jihu ostrova Gran Canaria. Z promenády na západním kraji laguny snadno vyhledáte nejlepší místo, kde rychle sáhnout po dalekohledu či kameře a pustit se do pozorování.

S trochou štěstí se vám za jediný den podaří zahlédnout až 24 druhů stěhovavých ptáků. Elegantní volavky popelavé společně s volavkami stříbrnými tu téměř celý rok loví drobné ryby a hmyz, zatímco jespáci píseční pilně prohledávají dno klidného mokřadu. Nad hladinou plnou racků středomořských, chřástalů a lysek černých se znenadále může objevit orlovec říční nebo vzácný sokol šahin vyhlížející kořist.

Imagen
Título
Vyjížďka na dromedárech po Dunas de Maspalomas

Dobrodružství v poušti na ostrově Gran Canaria

Jednou z možností, jak prozkoumat zvláštní přírodní rezervaci Dunas de Maspalomas, je přidat se ke karavaně dromedárů. Vyjížďka na hřbetě dromedára s jeho pomalou, kolébavou chůzí přizpůsobenou horkému klimatu Maspalomas, vám otevře pohled na barevnou mozaiku pouště a oázy v jedinečném koutě přírody. A do itineráře své dovolené na ostrově Gran Canaria si můžete připsat nezapomenutelnou trasu pouští.

Dromedáři, zde nazývaní camellos, vycházejí v karavaně na 35minutovou cestu částí rezervace tvořenou zvlněnými dunami s autochtonní pouštní vegetací. Chcete-li se ke karavaně připojit, zajděte ke stanům při východním kraji údolí Fataga, jen několik stovek metrů vzhůru od laguny La Charca de Maspalomas. Nezapomeňte vzít s sebou sluneční ochranu a hlavně chuť na nezapomenutelný zážitek!

Imagen
Título
Návštěvnické středisko, vyhlídka a park Tonyho Gallarda

Odhalte přírodu na nejkrásnějších dunách ostrova Gran Canaria

K seznámení s nesmírným přírodním bohatstvím skrývajícím se v Dunas de Maspalomas doporučujeme udělat zastávku na třech místech: v návštěvnickém středisku zvláštní přírodní rezervace, na nejvýznamnější veřejné vyhlídce na duny a v palmovém háji s výkladovým okruhem parkem Tonyho Gallarda. Návštěva uvedených třech míst hned na začátku dne vám přiblíží krásu pouště a botanickou i zoologickou diverzitu krajiny v nejjižnějším výběžku ostrova Gran Canaria.

Návštěvnické středisko se nachází uvnitř hotelu Riu Palace na Playa del Inglés. Informační panely a výkladové videofilmy ukazují vznik dun a jejich ekologický význam. Příjemný personál vám ochotně zarezervuje místo na průvodcované prohlídce rozsáhlým parkem Tonyho Gallarda v Maspalomas, včetně krásného háje kanárských palem a reprodukovaných ekosystémů rezervace. Hned vedle návštěvnického střediska se rozkládá perfektní vyhlídka k pozorování dun, na kterou navazuje romantická promenáda Costa Canaria de Playa del Inglés.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Nerozdělávejte oheň mimo povolená místa a v letních měsících dbejte zvýšené opatrnosti.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
2
9
262
10045