Národní park Garajonay

Garajonay a legendární mlžné vavřínové lesy

Nesmírným pokladem ostrova La Gomera jsou lesy tvořené hustým porostem vavřínovitých stromů intenzivní zelené barvy, zdobící střed ostrova plný ostrých srázů. Před miliony let se vavřínové lesy nebo laurisilva vyskytovaly hojně na celé naší planetě. Dnes jsou k nalezení jen na několika málo místech na světě. Jedním z nich jsou Kanárské ostrovy. A jejich nejlepší ukázka je chráněna na území přibližně 4 tisíc hektarů údolí s protékajícími potoky a útesovitými hřbety hor národního parku Garajonay. V místě, kde stále ještě vládne příroda.

Národní park jako ideální cíl pro ekoturistiku

Do parku se dostanete snadno, vede jím řada cest a dobře udržovaných silnic. V návštěvnickém středisku Juego de Bolas získáte informace, co všechno – a není toho málo – vám zdejší lesy zařazené na seznam světového dědictví UNESCO mohou nabídnout. Pak už jen vybrat vhodné oblečení, obout pohorky a vyrazit do tohoto sice neškodného, ale intrikánského lesa, pocítit svěžest vlhké země a zaposlouchat se do šelestění zvolna se kývajících korun stromů.

Výška
153 m
Flora interest
Catering
Parking
Perfoming center
Trekking routes
Public transport
Recreation areas
Wildlife interest
Localidad
Vallehermoso, Hermigua, Agulo, Valle Gran Rey, San Sebastian de la Gomera, Alajeró

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Título
Les El Cedro

Les El Cedro představuje beze vší pochyb hvězdný kout národního parku Garajonay a jeden z důvodů, proč byl park vyhlášen světovým dědictvím UNESCO v roce 1986. Malá plocha s obrovským porostem mlžného vavřínového lesa pokrývá 85 procent celého národního parku. Přesto je El Cedro jedinečným úkazem. Prastarým, staletími nedotčeným lesem bohatým na dějiny a legendy protéká potok El Cedro a zurčením zklidňuje smysly.

Laurisilva je typ lesa s vysokým počtem smíšených stromů (El Cedro jich obsahuje asi 12 druhů), z nichž všem je společná podobnost jejich listů s vavřínem. Mikroklima panující uvnitř lesa umožňuje neuvěřitelnou biodiverzitu zcela neškodných druhů, s velkým podílem endemitů. Na větvích stromů žijí mechy a lišejníky, zemi pokrývají různobarevné listy a kapradí a dávající místu prehistorický i záhadný ráz.

Imagen
Título
Piknikové místo Laguna Grande

Laguna Grande je největším piknikovým místem v celém národním parku Garajonay a ideálním místem, kde užít den s rodinou a vychutnat si přírodu. Volné prostranství obklopené hustými vavřínovými lesy se nachází v blízkosti vrcholu Garajonay (nejvyšší místo ostrova leží 1 487 metrů n. m.) a pouhých 35 minut jízdy od hlavního města ostrova, San Sebastián de la Gomera.

Návštěvníkům je tu k dispozici informační místo s úředním průvodcem, dětský park, toalety, parkoviště a pikniková zóna se stoly, lavicemi a ohništi. Na procházku přilehlými lesy se můžete vydat po okružní 900 metrů dlouhé stezce. V restauraci Laguna Grande hned vedle areálu si pochutnáte na pečeni připravené na ohni z místních vřesových polen, nebo si dopřejete některý z pokrmů využívajících k přípravě med z gomerské palmy - lahodný sirup z mízy kanárské palmy.

Imagen
Título
Síť stezek v národním parku Garajonay

La Gomera je ostrov tvořený bezpočtem hor. Jejich údolí propojuje hustá síť cest, zasahující prakticky do všech bodů ostrova. Několik z nejvíce reprezentativních a nejlépe navržených cest této nekonečné sítě bylo vybráno za turistické trasy. Řada z nich probíhá staletými lesy národního parku. Projít se jimi znamená zažít Garajonay v jeho nedotčeném stavu.

Jedna z nejoblíbenějších tras je 4,8 kilometru dlouhá, vede z El Contadero do El Cedro přes potok El Cedro a prochází bujným, téměř magickým vavřínovým lesem. Další trasa je okružní a spojuje osady Pajaritos - El Cedro - Tajaqué – Pajaritos. Měří 12,7 kilometrů, je vhodná pro zkušenější nohy a nabídne vám dokonalé shrnutí celého parku. Jinou možností je sjednat si v návštěvnickém středisku Juego de Bolas bezplatný výlet s úředním průvodcem.

Imagen
Título
Návštěvnické středisko s audiovizuálními programy a výstavou

Pod hustou vrstvou zeleně v národním parku Garajonay se ukrývá celý poklad biodiverzity, dějin, tradic a legend. Jeho bohatství ilustrují informační panely, audiovizuální projekce a expozice v návštěvnickém středisku Juego de Bolas. Středisko leží v oblasti La Palmita (Agulo) 50 minut jízdy od městečka San Sebastián de la Gomera a je téměř povinnou zastávkou, než vkročíte do samotného parku.

Všechny služby ve středisku jsou zdarma, včetně rezervace místa na výletech s výkladem úředních průvodců parku a včetně prospektů, dostupných turistům pro tzv. samoprůvodcovské trasy. Obraz o úzkém sepětí obyvatel ostrova s parkem Garajonay vám zprostředkuje etnografické muzeum a řemeslnická dílna, obojí v interiéru návštěvnického střediska. Na památku si můžete pořídit některý z rukodělných předmětů, vyrobených přímo před vašima očima.

Imagen
Título
Legenda o Gaře a Jonayovi

Podle legendy starší než dobytí Kanárských ostrovů Španěly vznikl název "Garajonay" spojením jmen mladičké gomérské princezny Gary a mladého prince z ostrova Tenerife, Jonaye. Příběh zhrzené lásky je starý stovky, možná tisíce let a nápadně se podobá nesmrtelnému dílu britského autora Williama Shakespeara, Romeo a Julie. Scénářem té naší byl ale dnešní národní park Garajonay.

Gara a Jonay se podle legendy do sebe zamilovali po té, co Garu varoval věštec, aby se nepřibližovala k ohni. Když ale sopka Teide začala chrlit lávu, rodiny obou zamilovaných z obavy před naplněním věšťby zakázaly mladému páru další setkávání. Gara a Jonay je neuposlechli, setkali se na ostrově La Gomera a uprchli do hor. Když zjistili, že jsou obklíčeni svými rodinami, zdvihli ze země cedrový kůl na obou koncích zašpičatělý a stojíce proti sobě opřeli kůl o své hrudi a v prudkém objetí jím prokláli svá srdce.

Imagen
Título
Poustevna Panny Marie Lurdské

Bělostná poustevna Panny Marie Lurdské s kouzelnou zvoničkou leží uprostřed hustého lesa El Cedro na nejtypičtější pěší trase národního parku garajonay: lesní stezce El Cedro. Vydáte-li se po ní, určitě se u poustevny zastavte. Stačí ujít sotva 700 metrů od osady El Cedro poblíž severně položené obce Hermigua.

Úchvatný kout byl dějištěm jednoho z nejslavnějších církevních procesí na ostrově La Gomera. Poutavá historie místa odráží kulturní různorodost, tolik příznačnou pro Kanárské ostrovy. Poustevna byla postavena díky vytrvalosti britské ženy, která na ostrově La Gomera pracovala jako guvernantka italského podnikatele. Jejím snem bylo vybudovat svatyni Panně Marii Lurdské dle francouzského mariánského kultu.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Nerozdělávejte oheň mimo povolená místa a v letních měsících dbejte zvýšené opatrnosti.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
6
10
262
10045