Národní park Caldera de Taburiente

Národní park s porostem kanárských borovic na Isla Bonita

Zachytit na fotografiích mimořádnost obří kotliny s osmikilometrovým průměrem a hloubkou až jeden a půl kilometru, s lesními porosty kanárských borovic a brázdami hlubokých roklí, to dost dobře nejde. Musíte ji zkrátka vidět na vlastní oči. Národní park Caldera de Taburiente leží ve středu ostrova La Palma a představuje největší turistickou atrakci tzv. Isla Bonita, biosférické rezervace UNESCO. Příroda si zde dokázala uchovat drahocenný poklad v podobě geologické a biologické diverzity.

Caldera de Taburiente, nejlepší cíl na ostrově La Palma

Exkurze za nočním nebem, stezky vinoucí se otevřeným nitrem ostrova, koupele pod vodopádem plným barev… na seznamu naleznete celou řadu možností. Ovšem chcete-li tajemství Taburiente opravdu poznat, pak si obujte pohorky a vydejte se do parku po jedné z jeho strmých stezek vedoucích pod korunami monumentálních borovic. Nebo si projděte moderní instalace návštěvnického střediska El Paso a pak nahlédněte do kaldery přes její okraj z privilegované vyhlídky La Cumbrecita.

Výška
669 m
Flora interest
Parking
Perfoming center
Trekking routes
Wildlife interest

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Título
Vodopád barev v Barranco de las Angustias

Jednou z velkých atrakcí národního parku Caldera de Taburiente je kouzelný barevný vodopád, Cascada de Colores. Polopřírodní vodopád je téměř ukrytý na jedné z odboček stezky vedoucí Kaňonem úzkosti, Barranco de las Angustias. Přibližně šestimetrová stěna v ohbí kaňonu Rivanceras je přírodně zbarvená tóny zelené, žluté a oranžové barvy, přes které celoročně prýští vodopád.

Žluté a oranžové odstíny jsou dány obsahem železa rozpuštěného ve vodách kaňonu. Zdejší voda patří k nejželezitějším na celém ostrově Palma. O zelené tóny se starají vodní řasy a mechy. Spolu pak vytvářejí paletu odstínů, která se v průběhu roku a v závislosti na mohutnosti toku vodopádu mění. Chcete-li si tuhle pastvu pro oči vychutnat, stačí vyrazit po stezce, která vás dovede až do tohoto skrytého kouta parku.

Imagen
Kemp v Caldera de Taburiente
Subtítulo
Parque Nacional de la Caldera de Taburiente
Título
Kemp v Caldera de Taburiente

Kemp v samém středu národního parku Caldera de Taburiente představuje jedinou možnost ubytování uvnitř přírodní zóny. Nejlepší způsob, jak ucítit jeho divokou esenci. Rostliny a živočichové na ostrově La Palma jsou prakticky neškodné, a tak vám přenocování ve stanu nebo pod širým nebem ve zdejším areálu a ve stínu majestátních borovic na Taburiente přinese bezpečnou a oživující zkušenost.

Pobyt v kempu je zdarma, podmínkou je pouze rezervace místa předem. Do kempu se dostanete po pět a půl kilometrové trase s výchozím bodem v Los Brecitos končící u potoka Taburiente. Nabídka služeb zahrnuje dřevěné stoly, tekoucí vodu, WC a také ostrahu. V kamenné budově kruhového půdorysu stojící stranou je umístěno středisko služeb Taburiente. Naleznete zde potřebné informace o stezkách a o přírodních hodnotách parku.

Imagen
Título
Síť stezek v Caldera de Taburiente

Vnitřek národního parku Caldera de Taburiente je přístupný pouze pro pěší turistiku. Proto je park vybaven sítí turistických stezek, jakou lze jenom závidět. Všechny stezky jsou optimálně značené a perfektně udržované. Do parku vedou dva hlavní přístupy: prvním je vyhlídka La Cumbrecita nacházející se 27 minut autem z návštěvnického střediska El Paso; druhý přístup Los Brecitos leží hodinu od města Los Llanos de Aridane.

Jen v hrubých rysech, síť tvoří jedna dlouhá trasa GR-131, která probíhá po obrysu kaldery a dosahuje až na nejvyšší vrchol ostrova La Palma, skalisko Roque de los Muchachos (2 426 metrů n. m.), kterou doplňuje dlouhá řada variant krátké trasy PRLP-13. Ty procházejí kaňony se zurčící vodou a porosty borovic. Nejoblíbenější z nich se jako klikatice postupně svažuje od Los Brecitos a probíhá meandrovitým Kaňonem úzkosti.

Imagen
Título
Playa de Taburiente

Uvnitř národního parku Caldera de Taburiente, daleko od pobřeží ostrova La Palma, naleznete speciální místo ke koupání. Vrstvy kamenů a oblázků lemují jeden z mála nepřetržitých vodních toků na Kanárských ostrovech: potok Taburiente. Za příjemného zurčení vody si tu můžete důkladně prohlédnout strmé srázy kaldery.

K Playa de Taburiente se dostanete při sestupu stezkou Los Brecitos směrem do kempu. Trasa vede dvě hodiny po svazích s porostem kanárských borovic, najdete tu i pár monumentálních exemplářů. Na konci stezky zahlédnete chladivý tok Taburiente, meandrovitě se vinoucí mezi skalami rozmarných tvarů a pobřežními lesíky zářivě zelené barvy. Nedaleko se nachází kemp a jeho informační středisko.

Imagen
Título
Astrofyzikální observatoř Roque de los Muchachos

Astrofyzikální observatoř Roque de los Muchachos je sestavou více než 10 velkých přístrojů ke sledování slunce a noční oblohy. Nachází se ve výšce téměř 2 400 metrů n. m. v blízkosti severní hranice národního parku Caldera de Taburiente. Komplex zařazený na seznam astronomického dědictví UNESCO vás bude fascinovat. Můžete si ho prohlédnout nejenom zvenku, ale navštívit také jeho interiér během exkurze s průvodcem.

Observatoř leží v blízkosti silnice LP-4, hodinu a 20 minut autem z hlavního města ostrova, Santa Cruz de La Palma. Zařízení observatoře s největším optickým teleskopem na světě, Grantecan, můžete navštívit v denních hodinách ve skupině a po předchozí rezervaci. Řada soukromých firem organizuje v tomto i dalších místech na ostrově La Palma hvězdná safari. Mimochodem, pro mimořádnou kvalitu své oblohy je ostrov držitelem certifikátu Starlight.

Imagen
Título
Návštěvnické středisko El Paso

Přírodní poklady národního parku Caldera de Taburiente nejlépe odhalíte s pohorkami na nohách a batohem. Přesto vám návštěvnické středisko El Paso nabídne jeho virtuální návštěvu s výkladem, jakou by si žádný turista neměl nechat ujít. Počínaje perfektní maketou ostrova La Palma až po audiovizuální projekci o původu kaldery jsou všechny prvky výkladu snadno pochopitelné a mají vysokou ilustrativní hodnotu.

Ve středisku získáte informace o geologii, flóře a fauně parku s důrazem na jedinečnou hodnotu endemických druhů, které nenajdete nikde jinde na světě. Dalším tématem výkladu je významná role, jakou kaldera sehrála v řízení vodních zdrojů a hospodářství ostrova. A také její klíčové místo při dobývání Kanárských ostrovů Španěly v 15. století.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Nerozdělávejte oheň mimo povolená místa a v letních měsících dbejte zvýšené opatrnosti.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
5
10
262
10045