Národní park Timanfaya

Ohnivé hory - Montañas de Fuego na ostrově Lanzarote

Nebýt sytě modré barvy nebe, spousta fotografií pořízených v parku Timanfaya by se mohla vydávat za krajinu z Marsu. Sopečné krátery a panenská pole ztuhlé lávy v národním parku o rozloze 5 tisíc hektarů hned v sousedství západního pobřeží ostrova Lanzarote vytváří jedno z nejúžasnějších vizuálních představení na celých Kanárských ostrovech. Čistá krása nedotčená lidskou rukou, kterou ani vegetace, ani podnebí neměly čas změnit, s půdou červené barvy i temné jak černý jantar, zařazená do biosférické rezervace UNESCO.

Jak navštívit národní park Timanfaya

Kvalita přírodního prostředí v parku Timanfaya je natolik vysoká, že je přístup v zájmu jejího zachování povolen jen do určitých zón parku. Vstup do některých je zpoplatněn. I přesto nabízí park fascinující možnosti aktivit. Děti si s radostí užijí tepla vyzařujícího mezi skalisky spícího vulkánu. Ti nejsmělejší navštíví na hřbetu dromedára pestrobarevnou sopečnou krajinu a milovníci vědy zase mohou uhasit žízeň po vědění v úžasném informačním středisku Mancha Blanca.

Výška
194 m
Flora interest
Catering
Parking
Perfoming center
Trekking routes
Public transport
Recreation areas
Wildlife interest

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Título
Vyjížďková cesta kolem sopek a pěší stezky

Pěší turistika mezi lávovými formacemi v parku Timanfaya

Trasa nabízí nejpohodlnější způsob, jak se zblízka seznámit s krásou Ohnivých hor, Montañas de Fuego, v národním parku Timanfaya na ostrově Lanzarote. Stačí se dopravit na ostroh Islote de Hilario, zaplatit tam příslušný poplatek a počkat, až na vás přijde řada. Nastoupíte do vyjížďkového autobusu, který vyráží přímo z ostrohu. Cesta autobusem trvá 40 minut a proveze vás skoro mimozemskou krajinou.

Trasa doplněná audiovýkladem vás zavede do nejemblematičtějších míst parku: k téměř nedotčeným sopečným kráterům a tunelům, ztuhlým proudům vrtošivé lávy, kterou postupně začínají kolonizovat lišejníky, a na pole červenavých pyroklastických sedlin. Alternativně, a pokud vás zajímá projít se touhle krajinou téměř nedotčenou od doby jejího stvoření, doporučujeme rezervovat si místo v pobřežní trase Ruta del Litoral a trase Termesana. U obou jsou na výběr i zkrácené verze a všechny jsou bezplatné.

Imagen
Título
Restaurace El Diablo

Sopečná pec Césara Manriqueho

Je jen málo míst na světě, ve kterých můžete pojíst v restauraci postavené kolem pece vytápěné horkem spící sopky. Jedním z nich je restaurace El Diablo na ostrohu Islote de Hilario v národním parku Timanfaya. Samotná pec má formu svislé jámy ve skále. Nad ní se peče maso, ryby a další místní potraviny.

Co především návštěvníka na restauraci upoutá, je její design. Autorem je lanzarotský umělec a velký obhájce přírody César Manrique. Právě on přispěl ke zkrášlení ostrova, dnes biosférické rezervace UNESCO. Skleněná fasáda restaurace nabízí mimořádné výhledy na Ohnivé hory, na ukázky činnosti umělých gejzírů a na přírodní pece Islote de Hilario.

Imagen
Título
Ostroh Islote de Hilario

Podívejte se na umělé gejzíry na ostrově Lanzarote

Ostroh Islote de Hilario je turistickým srdcem národního parku Timanfaya a místem, kde si ověříte, proč se sopkám říká ohnivé hory. Zdejší ostroh nebo ostrožna je významným bodem, kde vyvěrá horko ze spících vulkánů na ostrově Lanzarote. Teplota jeho povrchu dosahuje v některých místech 100 stupňů Celsia. Tuhle geotermickou anomálii vám zaměstnanci parku předvedou na umělých gejzírech a pomocí přírodních pecí.

Na malý vrch se zástavbou se dostanete po silnici LZ-67 z místa, kde uvidíte jeden ze symbolů parku: kovovou plastiku známou jako Ďábel z Timanfayi, El Diablo de Timanfaya. V místě se hradí poplatek zahrnující příjezd na ostroh a jízdenku na vyjížďkovou trasu kolem sopek. V interiéru celého komplexu naleznete restauraci El Diablo, jejímž tvůrcem je autor kovového ďábla a velký lanzarotský umělec César Manrique a která k vyhřívání pece využívá sopečný horký vzduch.

Imagen
Título
Výlet na hřbetu dromedára

Projížďka na dromedáru Ohnivými horami parku Timanfaya

Exotickou alternativou pěší nebo autobusové návštěvy národního parku Timanfaya je cesta na hřbetu dromedára. Zpoplatněný výlet začíná v odpočívadlu karavan, v místě u silnice LZ-67 na východní hranici parku. Odtud vycházejí karavany dromedárů, každý se dvěma turisty na hřbetu, a vykonají dvacetiminutovou projížďku kolem jižního úbočí neuvěřitelné hory Timanfaya.

Během vyjížďky máte možnost poznat tahle milá zvířata adaptovaná na sucho a úzce spjatá s nedávnou historií ostrova Lanzarote. Jakmile si zvyknete na jemné pohupování, začnete odhalovat geologické krásy na obou stranách trasy: sopečné krátery žhavých barev, zvrásněná moře lávy a úbočí z jemného sopečného popele. K získání více informací o dromedárech a samotné vyjížďce vám doporučujeme navštívit malé muzeum umístěné přímo v odpočívadle.

Imagen
Subtítulo
Parque Nacional de Timanfaya
Título
Erupce na ostrově Timanfaya

Historie sopek na ostrově Lanzarote

Sopečné erupce, které daly vzniknout národnímu parku Timanfaya a navždycky změnily tvář ostrova Lanzarote, se odehrály zhruba před 300 lety v období 1730 - 1736. Během šesti let otřásl půdou Lanzarote bezpočet vulkanických explozí doprovázených chrlením lávy a kusů žhavé skály. O nejdéle trvajících a historicky nejvýznamnějších sopečných výbuších na Kanárských ostrovech se dochovaly dobré informace díky podrobným popisům pořízeným improvizovanými kronikáři. Jedním z takových byl farář z města Yaiza.

Zuřivá aktivita vulkánů vytvořila nové krajiny, ale zničila také život v několika městech Lanzarote. V roce 1736 se velká skupina zdejších obyvatel vydala v křesťanském procesí zasadit kříž a poprosit Pannu Marii, aby zastavila řeku lávy ohrožující obec Tinajo. Žhavá láva se zastavila ještě před křížem a jásající věřící slíbili vybudovat poustevnu věnovanou novému mariánskému kultu, Panně Marii Sopečné.

Imagen
Título
Návštěvnické a výkladové středisko Mancha Blanca

Zažijte sopečnou erupci v parku Timanfaya

Moderní, přístupné instalace návštěvnického střediska a zajímavá kombinace jeho metod, jak prezentovat hodnoty národního parku, dělají ze střediska místo zájmu všech turistů. Středisko leží před hranicemi parku a je dostupné po silnici LZ-67, ještě než dojedete do El Taro, a několik málo kilometrů od obce Tinajo. Vstup do střediska je bezplatný.

Audiovizuální prezentace shrnuje do 30 minut dramatické události, které v 18. století během šesti let otřásaly ostrovem Lanzarote, kompletně změnily jeho vzhled a jeho dnešním obyvatelům přinesly dar v podobě Ohnivých hor, Montañas de Fuego. Pocit přímé účasti na podobné události takového rozsahu se v návštěvníkovi snaží vyvolat část expozice známá jako Jeskyně, La Cueva.

Udržitelnost
Sostenibilidad
  • Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
  • Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
  • Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
  • Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
  • Nerozdělávejte oheň mimo povolená místa a v letních měsících dbejte zvýšené opatrnosti.
  • Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
3
10
262
10045