Národní park Teide

Teide, nejvyšší hora Španělska

Národní park Teide je ideálním místem, kde si můžete ověřit nekonečnou stavitelskou tvořivost vulkánů. Park se rozkládá ve střední části ostrova Tenerife. Patnáctikilometrový amfiteátr je výsledkem bezpočtu vulkanických erupcí, protagonistou všeho je pak nejvyšší hora Španělska, Pico de Teide, s vrcholem v nadmořské výšce 3 715 metrů. Kdo jednou pohladil rukou zdejší rozmarné lávové formace a zahleděl se do jasného nebe nad ostrovem, ten pochopil, proč je zdejší přírodní klenot navštěvovanějším národním parkem v celé Evropě a proč byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Národní park ve středu ostrova Tenerife

Každého překvapí, že tenhle obrovský masiv z vulkanických hornin, jehož většina leží v nadmořské výšce nad 2 000 metrů, je plný rostlin a živočichů. Vysvětlení všeho přírodní bohatství vám podají dvě informační střediska a rozsáhlá síť značek. K pohybu po parku Teide vám poslouží čtyři přístupové cesty a několik silnic určených k soukromé anebo veřejné dopravě. Množství turistických služeb předurčuje Teide jako ideální destinaci pro celou rodinu.

Výška
2.400 m
Flora interest
Catering
Parking
Perfoming center
Trekking routes
Public transport
Wildlife interest
Localidad
La Orotava, Guía de Isora, Icod de los Vinos, Fasnia, Granadilla de Abona, La Guancha, San Juan de la Rambla, Adeje, Santiago del Teide, Los Realejos, Vilaflor, Garachico

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Título
Vystoupit na horu Teide

Lanová dráha a stezka na vrchol Teide

Výstup na vulkán vysoký 3 718 metrů přinese návštěvníkovi nezapomenutelný zážitek. Z nejvyššího místa národního parku Teide a celého ostrova Tenerife se před vámi otevřou neuvěřitelné výhledy na masivní stěnu Las Cañadas, na Pico Viejo, vulkán v blízkosti Teide, a při skvělé viditelnosti spatříte i dalších šest Kanárských ostrovů. Ovšem pozor, ve zdejším vysokohorském prostředí budete potřebovat odpovídající obuv, oblečení a ochranu proti slunci. Sluneční záření je ve vysokých polohách mnohem intenzivnější.

Na horu Teide se dostanete také lanovkou. Vyjíždí ze základní stanice na úpatí hory a za osm minut vás vyveze těsně pod vrchol. Vystoupat na vrchol ale můžete i pěšky po upravené stezce s výchozím bodem na hoře Montaña Blanca. Cesta trvá šest hodin. V obou případech, a chcete-li se dobrat vrcholu, je nutné obstarat si povolení k výstupu na vrchol. K přespání můžete využít chatu Refugio Altavista, odkud zažijete nádherný východ slunce v horách.

Imagen
Subtítulo
Parque Nacional del Teide
Título
Roques de García

Pohled na Teide jako z pohlednice

Vrtošivé tvary skalisek Roques de García s horou Teide na pozadí, to je nejtypičtější obrázek národního parku Teide. Nejznámější ze zdejších přírodních monolitů je Roque Cinchado. Podobá se obrovské houbě, která navzdory svému naklonění a nepravidelnému tvaru stále ještě čelí zemské přitažlivosti.

Věžovité masivy jsou součástí rozsáhlé fronty sopečných hornin, které po staletí úporně odolávaly erozi. Tahle často navštěvovaná atrakce leží nedaleko návštěvnického střediska Cañada Blanca a hotelu Parador de Turismo del Teide. Přístupová oblast známá jako La Ruleta má vlastní parkoviště, vyhlídku a informační bod. Po skalních schodech vystoupáte z Rulety na cestu vedoucí kolem vulkanických věží a náhle se před vámi jako na dlani otevřou úplné geologické dějiny, tlukoucí v kamenných srdcích skal.

Imagen
Título
Síť turistických stezek

Vysokohorská turistika na Kanárských ostrovech

Abyste si národní park Teide co nejvíc užili, stačí obout si pohorky, sbalit výbavu na jeden den ve vysokohorském prostředí a prochodit jeho rozsáhlou a dobře udržovanou síť turistických stezek. Nejvýraznější ze čtveřice hlavních stezek je výstup z hory Montaña Blanca na nejvyšší bod ostrova Tenerife, Pico de Teide (pět a půl hodinová trasa je klasifikována jako vysoce náročná), a velmi dlouhá, ale nenáročná trasa Siete Cañadas.

Zbývající dvě trasy jsou okružní: středně náročná trasa kolem skalisek Roques de García přístupná od hotelu Parador de Turismo a nenáročná trasa Arenas Negras začínající hned u návštěvnického střediska El Portillo. Uvedenou čtveřici doplňují další dodatečné trasy, o kterých se dočtete v průvodci on-line a v oficiálních publikacích vydávaných parkem.

Imagen
Subtítulo
Parque Nacional del Teide
Título
Astrofyzikální observatoř Teide

Navštivte velké teleskopy na ostrově Tenerife

Obloha nad vrcholy hor na ostrově Tenerife poskytuje jedny z nejkvalitnějších podmínek ke sledování hvězd na celé severní polokouli. Proto se také v blízkosti národního parku Teide nachází jeden z nejvýznamnějších komplexů teleskopů na světě, Astrofyzikální observatoř Teide s více než deseti teleskopy solárními i k pozorování noční oblohy. Už sama skupina bílých kupolí je atrakcí prvního řádu.

Najdete ji v oblasti Izaña u silnice TF-21 vedoucí od městečka La Laguna. Správcem observatoře je Kanárský astrofyzikální institut. Návštěvy observatoře se pořádají pro 15ti a vícečlenné skupiny v denních hodinách, a to od dubna do prosince a po předchozím získání povolení. Sledování hvězd v Teide nabývá poslední dobou na popularitě, a tak čím dál víc soukromých podniků přichází s nabídkou nočních exkurzí.

Imagen
Subtítulo
Parque Nacional del Teide
Título
Minas de San José

Různobarevná rovina v blízkosti Teide

V Minas de San José není těžké si představit, že už nejste v národním parku Teide, ale na docela jiné planetě. Rovinatá území tvořená zlatavým štěrkem, místy osázená skalnatými bloky okrových tónů a křivolakých forem. Proti nim dlouhatánské proudy zatuhlé lávy a v dáli se tyčí mohutná stěna Las Cañadas del Teide, jíž vévodí hora ojedinělé krásy, Alto de Guajara.

Směsice barev, struktur a nevšedních prvků dělá z Las Minas jeden z nejoblíbenějších parků mezi filmovými režiséry a milovníky fotografování. Právě tady se točila řada filmů, některé z nich patří k velkým mezinárodním produkcím. Dva významné příklady za všechny: Souboj Titánů z r. 2012, režisér Jonathan Liebesman, a Milion let před Kristem z r. 1966, režisér Don Chaffey.

Imagen
Título
Nížina Llano de Ucanca

Ticho a krása mezi vrcholy ostrova Tenerife

Naplaveninovou plošinu Llano de Ucanca tvoří rozlehlá rovina z písků a sedimentů v zlatavých tónech zasazená mezi rozmarná skaliska Roques de García a masivní stěnu Las Cañadas v samém srdci národního parku Teide. Mimořádná poloha, ticho a nevšední krása krajiny Llano de Ucanca představují pro spoustu návštěvníků magické místo a oblíbenou zastávku pro ty, kdo si v přírodě chtějí dobít baterky.

K Llano de Ucanca se dostanete jižním směrem po silnici TF-21 vedoucí parkem. Přejedete kolem hotelu Parador del Teide. Vůz odstavíte na parkovišti a k místu už dojdete pěšky. Na plošině na vás mohou čekat mělké kaluže dešťové vody. Ty se občas spojí do velkoplošné, ale nedlouho trvající laguny křišťálových vod, v nichž se pak až neuvěřitelně ostře zrcadlí hora Teide.

Imagen
Título
La Tarta

Barevné vrstvy sopečného popele cestou na horu Teide

La Tarta nebo dort je jednoduchý řez zeminou v blízkosti silnice vedoucí do národního parku Teide. Řez ale odkrývá naprosto překvapivý obraz: nekonečné množství dramaticky nakloněných barevných vrstev sopečného popele v celkové tloušťce několika desítek metrů. Celý ten výjev připomíná smetanově čokoládový dortový řez (odtud jeho název) a každý, kdo ho vidí poprvé, jím zůstane okouzlen.

Vynoří se před vámi v poměrně ostré zatáčce na silnici TF-24, nedaleko východní hranice parku. Přímo v zatáčce je umístěna vyhlídka La Tarta, dvě platformy v různé výšce nabízejí výkladové panely vysvětlující vznik této zajímavé formace. Od zábradlí na vyhlídce spatříte Teide, červené svahy a borový porost pokračující směrem k moři.

Imagen
Título
Návštěvnické středisko El Portillo

Zjistěte, jak vznikl ostrov Tenerife a národní park Teide

Ideálním začátkem pro návštěvu národního parku Teide je návštěvnické středisko El Portillo. Moderní komplex s bezplatným vstupem tvoří výkladová zóna, projekční sál a botanická zahrada. Zjistíte zde, jak vznikal ostrov Tenerife a park Teide. V detailu se seznámíte s geologickými, biologickými a krajinnými hodnotami, které národnímu parku v roce 2007 získaly uznání ve formě zařazení na seznam světového dědictví.

Středisko leží v blízkosti cest vedoucích k národnímu parku z měst La Orotava a La Laguna (TF-24 a TF-21), asi 300 metrů od zastavěné zóny El Portillo s nabídkou restaurací, kaváren a obchodů se suvenýry. Návštěvnické středisko využívá solární energii, přístupy jsou přizpůsobeny osobám se sníženou pohyblivosti a celý komplex je elegantně zasazen do okolí.

Imagen
Subtítulo
Parque Nacional del Teide
Título
Návštěvnické středisko Cañada Blanca (Parador Nacional)

Navštivte hotel v nejvýše položeném místě Španělska a prožijte zde noc

Návštěvnické středisko Cañada Blanca a hotel Parador de Turismo de Teide leží v atraktivním areálu čtvercového půdorysu v nadmořské výšce 2 152 metrů. Jeho okrové odstíny a tmavé barvy vulkanických hornin sousedí s emblematickými skalisky Roques de García a na úpatí jižního pohoří parku se nacházejí slavné Cañadas del Teide. Zastávka v tomhle neuralgickém bodě celého parku je téměř povinností pro každého návštěvníka, nezávisle na jeho zaměření.

Ti nejzvídavější naleznou v návštěvnickém středisku Cañada Blanca prosvětlené a moderní prostory, stručně a didaktickou formou popisující rozsáhlé dědictví parku. Kdo se rozhodne strávit noc pod nejjasnějším nebem na světě, tomu je k dispozici Parador de Turismo de Las Cañadas del Teide, dvouhvězdičkový národní hotel s restaurací otevřenou veřejnosti, s bazénem, saunou a fitness centrem. Kdo hledá odpočinek, určitě využije kavárnu a prodejnu suvenýrů.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Nerozdělávejte oheň mimo povolená místa a v letních měsících dbejte zvýšené opatrnosti.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
1
10
262
10045