Trasa přehrad

Trasa k objevení přehrad a borových lesů na Gran Canaria

Poblíž Mogán, v centru Gran Canaria, je turistická stezka, která vede přes venkovských park Nublo a přírodní park Pilancones. S délkou 12,2 km přes zemité cesty, stezky a asfalt, tato okružní trasa je vyhrazena pro turisty s jistou zkušeností. Začíná v Degollada de Cruz Grande. odtud vede přes nádherný borový lesem k přehradě Soria, která je největší na ostrově. Rovněž nabízí i některé působivé vulkanické útvary v oblasti Cañada del Almácigo.

Užívat si turistiku a objevovat jeskynní domky

Turista zde může prostřednictvím této trasy poznat tradiční jeskynní domy, které se dodnes zachovaly na Gran Canaria. Je třeba poznamenat, že v blízkosti přehrady Chira je hostel věnován venkovskému cestovnímu ruchu. Vzhledem k tomu, že prohlídka je dlouhá, je vhodné mít sebou vodu, abyste zůstali hydratovaní, potraviny, teplé oblečení a opalovací krém.

Délka
12,2 km
Public transport
Localidad
San Bartolome de Tirajana
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Ruta de las Presas
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Stříbrná stezka, Gran Canaria
Título
Proláklina Degollada de Cruz Grande

La Degollada de Cruz Grande neboli proláklina velkého kříže je přirozenou spojnicí mezi údolím Cuenca de Tirajana a údolími západní části ostrova, tedy roklemi Chira a Soria. Vystoupáme cestou vycházející ze silnice kousek před touto proláklinou, pokud jdeme z Las Tirajanas. Najdeme zde křížovou cestu, od níž stezka směřuje dále k hřebenu s nádhernou vyhlídkou na údolí Tirajany a rokle Chira a Soria s velkými vodními rezervoáry.

Imagen
Subtítulo
Stezka po přehradách, Gran Canaria
Título
Proláklina del Dinero

Tato proláklina je bod, kde opouštíme lesní cestu, kde jsme začali trasu od La Cruz Grande. Jsme právě na úpatí strže Barranco de Pilancones a vidíme, jak je tato puklina v této výšce kompletně zalesněná nádherným kanárským borovým lesem, přes který půjdeme.

Imagen
Subtítulo
Stezka po přehradách, Gran Canaria
Título
Proláklina Cho Benito

V této proláklině změníme svah, ze strže Pilancones do údolí Chiry. Můžeme pozorovat, jak je toto údolí civilizované, s obydlími a zmizelým borovým lesem. Stezka povede přes horský hřbet a nechá nás podívat se na koncovou část přehrady Chira.

Imagen
Subtítulo
Stezka po přehradách, Gran Canaria
Título
Přehrada Chira

Tato přehrada pochází z roku 1964, ve výšce 32 metrů nad řečištěm a délce stěny 230 metrů, kudy projdeme během naší trasy. Na této přehradě upoutá pozornost hladina přehradní nádrže a existence vesnice Cercados de Araña, které způsobí, že vypadá skoro jako jezero, pokud se díváme ze zdi, která drží napuštěnou vodu.

Imagen
Subtítulo
Stezka po přehradách, Gran Canaria
Título
Nádrž La Palma

Po přechodu přehrady půjdeme po okraji kanálu, který nás dovede ke kuriózní nádrži, než začneme stoupat na hřbet La Palma, mezi stržemi Chira a Soria. Toto vodní dílo je ukázkou snahy ve prospěch vody na tomto ostrově, jelikož dovoluje zachytit odtok vody z holých hřbetů, kudy pokračuje naše cesta.

Imagen
Subtítulo
Stezka po přehradách, Gran Canaria
Título
Las Casas neboli Domy

Poté, co projdeme po hřbetu La Palma, začneme sestupovat vedle malého osídlení, Las Casas neboli Domy. Umožňuje nám vidět jeskynní domy na ostrově, dědictví domorodé minulosti, zachovalé ve venkovských a vrcholových oblastech, jako je tato. Tato malá přehradní hráz nad osadou nám napoví, proč je lidské osídlení na tak zastrčeném místě.

Imagen
Subtítulo
Stezka po přehradách, Gran Canaria
Título
Soutěska lentyšku, Cañada del Almácigo

Toto je oblast největšího zájmu v druhé části cesty, sestupu od Las Casas k přehradě Soria. Doprovázejí nás skalní útvary, hlavně velkolepá skála Risco del Agujero, které se vyhneme soutěskou Almácigo. Ta nám připomíná existenci teplomilného lesa, dnes sotva viditelného, zatímco scházíme důležitý výškový rozdíl. Odtud můžeme vidět naproti přehradě jeskyni Cueva de Las Niñas neboli Jeskyně Děvčat, stojící ve vyšší úrovni než přehrada Soria, a velký Caidero de Soria, kde když prší, se objeví působivý vodopád.

Imagen
Subtítulo
Stezka po přehradách, Gran Canaria
Título
Velká přehrada Soria

Tato přehrada je na Kanárských ostrovech největší. Je majetkem vodohospodářského spolku Comunidad de Aguas La Lumbre. Má zeď ze střásaného betonu ve 120 metrové výšce a kapacitu pojmout 32 kubických hektometrů, což je osmkrát více než přehrada Chira, kudy jsme prošli. Přehrada je ve středně vysokém úseku strže Barranco de Arguinequín, která ve vyšší části proti proudu dostává jméno Soria. Končíme naši cestu přechodem přehrady v obci Soria.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Bezpečnější je mít zvíře na vodítku.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
2
54784
10 13
262
10045