Caldera Blanca

Vulkanická turistická trasa na Lanzarote

Nachází se v centru ostrova Lanzarote. Trasa Caldera Blanca protíná vulkanickou oblast, kde naleznete různé formy lávy, které jsou produktem erupce mezi rokem 1730 a 1736. Její dva hlavní prvky, Caldereta a Caldera Blanca, pocházejí ze dvou starých šišek generovaných předchozí erupcí. Caldera Blanca je jednou z hlavních výšin vulkanických řetězců v centru ostrova.

Cesta, která je přístupná pro všechny cílové skupiny

Trekkingová trasa Caldera Blanca začíná u kostele Dolores, kde sídlí ostrovní patrona. Nachází se na severní hranici, která označuje konec jednoho z lávových jazyků sopky Timanfaya, kde začíná cesta deseti kilometrů bez velké nerovnosti, která kombinuje stezky, dráhy a asfalt. Vhodná pro všechny cílové skupiny. Vezměte si vhodné oblečení a obuv a nezapomeňte na ochranu proti slunci a pití na tři hodiny túry.

Délka
9,97 km
Public transport
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Caldera Blanca
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Caldera blanca, Lanzarote
Título
Nuestra Señora de los Volcanes

Místo, kde je vsazený tento kostel, má přímou souvislost s erupcí v 18. století, jelikož zde skončilo jedno rameno lávy ze severu. Kříž na skalnatém výběžku blízko chrámu značí toto místo. Odtud pochází jméno patronky ostrova, Panny Marie Bolestné, která je uctívána v tomto chrámu jako Panna Marie Sopečná.

Imagen
Subtítulo
Caldera blanca, Lanzarote
Título
Krvavý mlýn

V ulicích Mancha Blanca vidíme zbytky starého zemědělského mlýna, známého jako krvavý mlýn. Dříve bylo těchto mlýnů hodně, ale dnes je tento jeden ze dvou, které zůstaly v obci Tinajo. Krvavé mlýny jsou římského původu a fungovaly se zvířetem, které roztáčelo centrální osu, jež roztáčela mlýnské kameny přes soukolí.

Imagen
Subtítulo
Caldera blanca, Lanzarote
Título
Lávové pole

Erupce z roku 1730 zabrala celý centrální sektor ostrova, srovnala se zemí 30 osad a nejlepší zemědělské zóny na Lanzarote. Kvůli tomu je celá tato středozápadní oblast ostrova v současnosti lávové pole, lávový celek, na němž je prakticky nemožná jakákoli činnost. Ověříme si to, když po něm půjdeme. Uvidíme chaotický a komplikovaný prostor s lávou v různých tvarech, které jsou rozházené podél cesty.

Imagen
Subtítulo
Caldera blanca, Lanzarote
Título
Podkova

První kužel, se kterým se setkáváme, je La Caldereta. Když se dostaneme k ústí kráteru, uvidíme, že má dokonalý tvar podkovy, jelikož se jedná o otevřený kráter ve směru odkud se vylila láva. Pozorujeme změnu barvy a více vymodelované tvary, protože patří k vulkanické aktivitě před erupcemi na Timanfaya. Dobytkářské využití tohoto prostoru dokazují stavby ze suchého kamene u otvoru kráteru, zbytky studny a ohrad na výběžku lávového pole nejblíže ke kráteru.

Imagen
Subtítulo
Caldera blanca, Lanzarote
Título
Zamilovaný pastýř

Na úpatí Caldera Blanca soustava kamenných ohrad ukazuje, že jediné využití tohoto prostoru člověkem je dobytkářství, možná uvidíme kozy uvnitř Caldery. Jedna z ohrad má tvar srdce - odtud náš zamilovaný pastýř - což můžeme lépe pozorovat při cestě nahoru po svahu hory.

Imagen
Subtítulo
Caldera blanca, Lanzarote
Título
Velký kráter

Caldera Blanca je sopečný kužel hydromagmatického původu, to znamená, že při erupci se láva dostává do kontaktu s vodou. Tato sopka patří do tzv. série III a je jednou z nejvyšších v tomto centrálním sektoru ostrova. Vnitřek kráteru byl v minulosti obděláván, protože jeho dno je relativně rovné. Jeho název pochází z efektu povrchového zabarvení, procesu, při kterém ztvrdne vulkanický povrch a dá mu charakteristickou bělavou barvu, díky níž vyniká v krajině.

Imagen
Subtítulo
Caldera blanca, Lanzarote
Título
Pohled na Timanfaya

Na nejvyšším místě svahu prolákliny Caldera Blanca, na jejím jižním svahu, máme krásný pohled na sopečný komplex Timanfaya. Můžeme velmi dobře obdivovat uspořádání „ohnivých” hor Montañas de Fuego a zbytku kráterů z nejdelší významné erupce, která se udála na Kanárských ostrovech. Řetězce vulkánů ze třech velkých fází si můžeme všimnout na horizontu: Macizo del Fuego, Montañas del Fuego a Pico Partido, ačkoliv před našima očima se ukážou jako jediná soustava vulkánů.

Imagen
Subtítulo
Caldera blanca, Lanzarote
Título
Tak to bylo dřív

Po sestupu po západním svahu kráteru Caldera Blanca, předtím než se dáme na zpáteční cestu, se budeme nacházet v dolíku, kde si můžeme představit, jaké bylo centrum Lanzarote před erupcemi v 18. století. Erupce z let 1730-36 srovnala se zemí 30 % ostrovního povrchu, oblasti nejvyšší zemědělské produkce a způsobila, že třetina obyvatel ostrov opustila. Je jednoduché vidět kontrast mezi touto zónou, dnes izolovanou uprostřed lávového pole, a lávou z nedávné doby, kterou znovu přejdeme na naší zpáteční cestě.

Udržitelnost
Sostenibilidad
  • Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
  • Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
  • Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
  • Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
  • Bezpečnější je mít zvíře na vodítku.
  • Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
3
54784
10 13
262
10045