Barranco de Masca

Un barranco entre caseríos y flora endémica

Situado en la esquina noroeste de la isla de Tenerife, dentro del municipio de Buenavista del Norte, el barranco de Masca recorre una de las zonas más antiguas de las Islas Canarias, con siete millones de años de historia. Se trata de un barranco con un tramo de paredes verticales muy cercanas que desemboca en un pequeño embarcadero. La ruta no es muy larga, pero el desnivel y la irregularidad del terreno elevan su exigencia. Conviene llevar ropa y calzado adecuados, así como alimentos.

Un trekking desde la cumbre hasta la playa

Con cuatro kilómetros de longitud y un desnivel de 580 metros, el trekking del barranco parte del caserío de Masca para alcanzar un puente de madera que cruza el cauce por primera vez. El sendero cambia de lado para evitar la corriente de agua, fuerte en invierno, y lleva hasta una zona de canales de riego y pequeñas huertas. Ya en la desembocadura del barranco se pueden contemplar los acantilados de Los Gigantes, adonde es posible llegar en barco si antes se ha realizado la correspondiente reserva.

Délka
3,9 km
Public transport
¡Aviso!
Barranco cerrado temporalmente
Localidad
Buenavista del Norte
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Barranco de Masca
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Barranco de Masca, Tenerife
Título
Osada Caserío de Masca

Tato osada se nachází v horní části koryta mezi vrcholky Abache a La Fortaleza a skaliskem Roque Tarucho. Tvoří ji čtyři čtvrti, které sestupují dolů podél silnice, stará cesta, která byla komunikací mezi údolími Valle de Santiago a Palmar. Abychom se dostali na stezku, musíme sejít čtvrtí La Piedra, kde je kaple Panny Marie Neposkvrněného početí z 18. století, s náměstím s vavřínovými keři.

Imagen
Subtítulo
Barranco de Masca, Tenerife
Título
Most

Po chvíli, kdy jsme opustili osadu, přecházíme poprvé korytem strže přes dřevěný most. Odtud cesta povede ze strany na stranu koryta, kterým protéká voda podle ročního období a podle množství dešťů. Skály kolem koryta mají zaoblený a hladký vzhled, což je výsledek stálé eroze, a když je třeba je přejít, je nutné dávat pozor.

Imagen
Subtítulo
Barranco de Masca, Tenerife
Título
Zahrady

Tyto sady jsou posledním ukazatelem lidské činnosti před tím, než vstoupíme do prostor stále více zasazených ve strži, kde již na zemědělství nezbýval prostor. Zde se pěstovalo do zásoby, aby obyvatelé přežili. Ve skutečnosti osada zabírá oblasti méně příznivé pro pěstování na vrších a nechává svahy pro terasovitá pole.

Imagen
Subtítulo
Barranco de Masca, Tenerife
Título
Přehrada

Tato malá přehrada sbírá vodu z oblasti La Vica, ze strže Barranco de Madre del Agua a ze samotné strže Masca, kudy jsme sestupovali. Když si všimneme po levé straně koryta, uvidíme kanál, který vedl vodu k malým obdělávaným oblastem v dolní části rokle.

Imagen
Subtítulo
Barranco de Masca, Tenerife
Título
V kaňonu

Od přehrady vstupujeme do nejtěsnější a nejužší části průrvy, je to oblast s největším nebezpečím sesuvů, jelikož se nacházíme mezi svislými stěnami, které mají několik stovek metrů. Cesta je komplikovanější, skáče se ze strany na stranu koryta. Pokud se znovu podíváme směrem nahoru, uvidíme erodované horské stěny, které se stáčí kolem vrtkavého toku. V této oblasti můžeme dát křídla naší představivosti a vidět ve skalách různé tvary.

Imagen
Subtítulo
Barranco de Masca, Tenerife
Título
Zahrady u moře

Jeden mírnější svah se přeměnil na malý pozemek se záhonem, který se plnil vodou ze strže. Je působivé vidět pracnost, se kterou byl postaven tento prostor k obdělávání. Když se podíváme dozadu, uvidíme úžasný otvor ve skále, který nám promlouvá o erozivních procesech ve strži vyloženě plastickým způsobem.

Imagen
Subtítulo
Barranco de Masca, Tenerife
Título
Pláž

Playa de Masca je typický příklad pláže u ústí strže. Větší část pobřeží tvoří oblázky, a také jsou zde písčité zóny, které závisí na přílivu a odlivu a počasí. Po obou stranách se tyčí impozantní útesy Los Gigantes a se svými čtyřmi sty metry výšky hlídají tuto rajskou zátoku, kde se můžeme zotavit a vykoupat po sestupu.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Bezpečnější je mít zvíře na vodítku.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
1
54784
10 13
262
10045