Monte del Agua

Venkovské oblasti severozápadní části Tenerife

Nachází se mezi obcemi El Tanque, Los Silos, Buenavista del Norte, na severu Tenerife. Tato pohodlná cesta téměř výhradně protéká lesní stezkami a připojuje se k venkovským místem Erjos a Las Portelas. Stezka křížuje Monte del Agua a Pasos, obrovské lesní vegetaci vavřínu a „fayal brezal“. Během prohlídky lze vidét dva typy kanárských endemické holubů, „rabiche“ a „turqué“. Také jsou tady zajímavé příklady tradiční architektury z cihel a kamenné zdi.

Pozůstatky první úrody obilovin

Jedenáct kilometrů na délku a 343 metrů do výšky. Trasa na Monte del Agua začíná ve vesnici Erjos - místo historického významu Kanárských ostrovů, protože je to bod připojení oblastí severu a jihu Tenerife. Oblast pěstování obilí a chování dobytu. Cesta vede přes vavřínový les a borovice, vodní rybníky a zahrady v horách v oblasti El Palmar, v Parque Rural de Teno. Střední obtížnost. Vezměte si odpovídající vybavení a obuv. Také jídlo a pití.

Délka
10,7 km
Public transport
Localidad
Los Silos
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Monte del Agua
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Tenerife
Título
Erjos

Tato osada měla velkou historickou důležitost, protože je to bod přechodu mezi severní a jižní stranou ostrova přes přístav Erjos. Byla to zóna pěstování obilí, jejíž úpadek na začátku 19. století znamenal, že se chýlila ke konci také tato osada, která měla důležitou roli při stěhování dobytka.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Tenerife
Título
Malá tůň

Tato malá tůň nám odhaluje jedno z tajemství blízko „vodní hory”, Monte del Agua. Tůně Erjos, v končinách Dornajos – jedná se o staré těžební doly na stavební písek a půdy, které se přeměnily na vlhké oblasti a aktuálně mají velkou důležitost pro ptactvo, tato malá tůňka podél cesty nám to připomíná.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Tenerife
Título
Dva kolosy na začátku

Na začátku cesty lesem nemůže být nic nápadnějšího než dvě kolosální borovice v ohybu cesty. Jsou to dva „vetřelci”. Dále budeme procházet lesem mlhy, kde se zachytí mraky naplněné vlhkostí, které přivanuly pasáty. Tato vlhkost, která padá na zem z hustých větví těchto stromů nejenom že dělá čest jménu tohoto lesa, ale jsou také jeho důvodem k existenci.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Tenerife
Título
Les, který dává vodu

Vavřínový les je to, co se nazývá živá fosílie, protože tyto lesy byly ve středomořském oblouku již před milióny lety, do té doby než je klimatické změny přesunuly na Kanárské ostrovy a další zóny Makaronézie. Důležitost tohoto lesa spočívá v jeho schopnosti zachytit vodu, vyhnout se erozi a poskytnout výskytiště pro velký počet endemitů, což ho přeměňuje na klíčový prostor k zachování biodiverzity.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Tenerife
Título
Nad Las Moradas

V této zatáčce cesty máme výhled na strž Los Cochinos neboli prasata, v jímž vnitřku jsou některé z nejlepších rezervací vavřínového lesa na hoře Monte del Agua. Napravo je osada Tierra de Trigos, doslova země obílí, jejíž název nám vypovídá o jejím obilnářském poslání. Střední výčnělek v tomto malém údolí je skalisko Roque de Las Moradas. Tudy šla nahoru cesta, kterou využívali obyvatelé z Los Silos, aby došli do tohoto lesa, jehož křížovatku jsme nechali za sebou.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Tenerife
Título
Zahrady vytvořené v lese

Už prosvítá les voskovníků a vřesovců, když vidíme malou otevřenou prohlubeň s terasovitými zahradami. Je zde dokonce mlat, který však nevidíme, protože jsme ve větší výšce než cesta. Tento záhyb téměř na konci cesty nám ukazuje jeden z mnoha bodů, kde les ustupuje zemědělským potřebám, jelikož okolo terasovitých zahrad vidíme místo s voskovníky a vřesovci, které dříve muselo zabírat celý svah.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Tenerife
Título
Údolí s terasovitými poli

Údolí Palmar je jeden z prostorů, kde se nejlépe zachovala zemědělská krajina. Je to údolí na svahu v zaoblené formě mezi Monte del Agua a stržemi Teno, jejichž mírné svahy mají terasovité zahrady, aby využily bohaté půdy této oblasti. Vulkanické kužele stojící v údolí, Palmar a Portelas, rozšířily dolní ostrov, kde se nachází Buenavista.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Tenerife
Título
Las Portelas

Naši cestu zakončíme v las Portelas, malé venkovské osadě v horní části údolí Palmar. Zde můžeme najít příklady domácí kanárské architektury a krásné výhledy na Valle del Palmar. Toto údolí je centrálním prvkem Parque Rural de Teno, mezi horou Monte del Agua a stržemi, které tvoří útes Los Gigantes na západní straně ostrova.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Bezpečnější je mít zvíře na vodítku.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
1
54784
10 13
262
10045