Výstup na Teide

Výlet na vrchol Kanárské ostrovů

Národní Park Teide se nachází v centru ostrova Tenerife a nabízí prohlídku o několik stezek, včetně těch, které vedou na samotný vrchol sopky. S odchodem z Montaña Blanca, tato trasa vysoké obtížnosti z důvodu progresivní změny výšky (od 1 367 do 3 715 metrů) trvá asi šest hodin po útočiště Altavista. Můžete tady strávit noc, pokud máte předem udělené povolení k čekání na ráno a zdolání posledního úsek výstupu, což vede ke kráteru Teide.

Náročná ale jedinečná turistická trasy

Trasa připravená pro pěší turistiku, kombinuje trať a stezku v jejich devíti kilometrech, prochází přes velké geologické zajímavosti jako Montaña Rajada, Mina de Pómez, Huevos del Teide, Estancia de los Ingleses a Rambleta. V poslední části je trasa Telesforo Bravo, která prochází přes lávové kanály k dosažení kráteru sopky. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv, stejně jako jídlo a chlazené nápoje. Na vrcholu oceníte bundu pro chladné ránu.

Délka
9 km
Public transport
Localidad
Santiago del Teide
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Subida al Teide
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Montaña Blanca, bílá hora

Začneme stoupat po této hoře z pemzy, která byla kdysi využívána k průmyslovým a zemědělským účelům. Pemza je produktem explozivních erupcí; když se plyny v magmatu dostanou na povrch, dochází k jevu podobnému otevírání šampaňského – touto „pěnou” je kámen pemza.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Montaña Rajada, rozlomená hora

Tato hora, při výstupu po naší pravici, je typickým sopečným dómem, tím nejlepším příkladem v oblasti Las Cañadas. Vznikla výlevem velmi viskózní lávy, která nedoteče daleko. Proto se hromadí a vytváří tvar kopule, latinsky domus, z něhož pochází termín dóm.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Kamenolom na pemzu

Pemza je velice užitečná v zemědělství a v průmyslovém využití, proto se jí u Teide využívalo, než byla oblast prohlášena Národním parkem. Tyto starodávné lomy byly zrestaurovány, lze vidět, odkud se pemza těžila díky různému zabarvení, světlejšímu než okolí.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Vejce hory Teide

Veliké kameny, jimiž je poset poslední úsek cesty, jsou nabalené koule z proudu černé lávy, jež zůstala na úpatí Teide. Vznikly jako sněhové koule poté, co se odlomil kus lávy, kutálel se dolů, nabíral přitom další vrstvy lávy a nakonec se zastavil pod lávotokem.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Zastávka Angličanů

Tento evokující název se vztahuje k místu, kde bylo možné při výstupu na Teide získat dřevo. Proto zde měli zastávku cestovatelé a výzkumníci, kteří lezli na vrchol a nocovali zde, než podnikli poslední útok na sopku – jsme totiž ve výšce 2982 m. Jeden z velkých kamenů na tomto místě má ve spodní části otvor, který byl využíván jako přírodní útulek ke spaní.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Výstup po „starém Teide”

K chatě Altavista stoupáme mezi dvěma rameny černé lávy, po starém Teide. Svah křižujeme cik-cak, protože je velice příkrý. Nahoru jdeme po materiálech, které jsou minimálně 32 tisíc let staré. Z geologického hlediska to sice nic není, ale nikoli na sopce Teide, která byla činná až do středověku.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Chata Refugio de Altavista

Tato horská chata se nachází na planině obklopené dvěma impozantními rameny lávy, tak vysokými, že sotva vidíme vrchol. Je to nejvýše položené ubytovací zařízení ve Španělsku, vhodné k přespání a výstupu na Teide za svítání. Pohled na noční nebe je odsud jednoduše úchvatný, pouhých 35 minut po západu slunce lze pozorovat souhvězdí zvěrokruhu a Mléčnou dráhu.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Prostranství La Rambleta

V tomto místě končí stezka z chaty Altavista táhnoucí se přes rozsáhlou neúrodnou krajinu a začíná zde výstup na vrchol, Pico, pokud tedy máte povolení. Na této malé mesetě je dnes umístěna horní stanice lanovky a odtud začíná skutečný výstup ke kráteru.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Lávový kanál

Výšlap ke kráteru začíná u zdi vytvořené velkým kanálem lávy, který klesá dolů od okraje kráteru. Je pozoruhodné, že některá místa na této zdi jsou prakticky hladká, ta odpovídají tekutější lávě. Na jiných místech je vidět, jak se kanál tvořil vrstvením láv.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Cesta Telésfora Brava

Tento poslední úsek cesty nese jméno významného kanárského geologa, který ji navrhl jako vhodný přístup ke kráteru. Stezka kličkuje vzhůru cik-cak a přibližuje se přitom k okraji kanálu na svahu, kde můžeme pozorovat jednotlivé vrstvy lávy na sobě. Rovněž jsou vidět některé horké exhalace, fumaroly, i když ne tak významné jako ty v kráteru.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Tenerife
Título
Kráter

Na konci výstupu se před námi odehrává dvojí představení: panorama a vlastní kráter. Snadno lze pozorovat sírové výpary z fumarol a usazeniny síry uvnitř kráteru, kam však nemáme přístup, přestože byl dříve využíván k těžbě síry.

Dávejte pozor při sedání, které se nedoporučuje. Můžete si ušpinit oblečení kyselinou sírovou, která se tvoří z výparů síry v kombinaci s vodní párou.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Bezpečnější je mít zvíře na vodítku.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
1
54784
10 13
262
10045