Co se stalo, když láva ze sopky dosáhla moře

NOVÁ CESTA, KTEROU V KRAJINĚ VYTYČILY LÁVOVÉ PROUDY

Od 19. září 2021 byla sopka La Palma 85 dní v aktivní erupci, během níž vyvrhovala lávu, sopečné bomby, lapilli a moře popela. O několik dní později, 28. září, láva poprvé dosáhla západního pobřeží, i když nebyla jediná. Když sopka ukončila svou činnost, zanechala na pobřeží ostrova dvě nové lávové delty, z nichž jedna je překryta starší deltou vzniklou v roce 1949 po erupci sopky San Juan.

Contenido

Na své cestě k moři láva zcela změnila krajinu údolí Aridane. Tento scénář však představuje novou příležitost pro biologickou rozmanitost La Palmy. Jak ukazuje historie ostrova, příroda se při vzniku nových sopek vždy dokázala přizpůsobit, takže se očekává, že na mnoha místech, kde je nyní láva, bude opět vzkvétat život.

Contenido

Na cestě do Atlantského oceánu klesla teplota lávy z 1 200 °C čedičové lávy v emisních centrech na 900 °C, když dosáhla pobřeží. Při kontaktu s vodou, která měla teplotu přibližně 23 °C, došlo v důsledku tepelného šoku k náhlé tvorbě velkého množství páry. Těmto mrakům se říká laze, což je odborný název, který vznikl smícháním anglických slov lava (láva) a haze (pára), protože vzniká kyselá mlha složená převážně z vodní páry a malého množství kyseliny chlorovodíkové.

Contenido

Po vzniku parních sloupů následovalo vytvoření dvou lávových delt, které dnes doplňují pobřeží La Palmy o přibližně 43 hektarů nové plochy. Ty jsou majetkem státu a dědictvím pro všechny. Tento proces je stejný jako při sedmi předchozích historických erupcích na ostrově, jako byla erupce San Juan v roce 1949 nebo erupce Teneguía v roce 1971, na jejímž novém území se nacházely četné banánové plantáže.

Contenido

Obyvatelé La Palmy tyto dvě nové delty lidově nazývají „nízké ostrovy“. Ty se v průběhu času postupně vyvíjejí. Zatím nejrychlejší reakcí je vznik nových pláží. Ještě hlouběji, v lávě nahromaděné pod hladinou moře, si již razí cestu biodiverzita. Toto nové stanoviště bohaté na minerály je již osídleno makroskopickými řasami, které se objevují v mezipřílivových zónách. V tomto novém prostředí lze spatřit také úhořovce, kambaly a kančíky.

Contenido

Vysoké nároky kladené na tento typ přírodní lokality vedly ke vzniku nové flóry. To je případ Cabezón de Teneguía, endemického druhu, který se vyskytuje pouze ve Fuencaliente a který roste pouze kolem tvrdé skály, jež lemuje místa, kde před padesáti lety tekla láva.

Contenido

Poděkování Dr. Juaně Vegas Salamanca, koordinátorce výzkumné skupiny pro dědictví a geodiverzitu Španělského geologického a báňského institutu (Consejo Superior de Investigaciones Científicas) za informace v tomto článku.