Jak vypadá sopka na ostrově La Palma

Původ nejmladší země ve Španělsku

Ostrov La Palma se nachází na severozápadě souostroví a je pátým největším a nejlidnatějším ze všech Kanárských ostrovů. Je známá jako La Isla Bonita nebo La Isla Corazón a má druhý nejvyšší vrchol celého souostroví, Roque de los Muchachos, který dosahuje výšky 2 426 metrů nad mořem. Odhaduje se, že ostrov La Palma je sopečného původu a že se vynořil ze dna Atlantiku před třemi až čtyřmi miliony let.

Imagen
Erupción volcánica Cumbre Vieja. La Palma.
Erupción volcánica Cumbre Vieja. La Palma.
Contenido

19. září 2021 se v oblasti Cumbre Vieja znovu aktivovala sopečná činnost a došlo k erupci, která trvala 85 dní a překonala historický rekord ostrova v nejdéle trvající erupci. Aktivita začala v přírodním parku Cumbre Vieja v jižní části ostrova La Palma, což je aktivní sopečný hřeben ostrova.

Contenido

Nová sopka na ostrově La Palma, která v té době ještě neměla oficiální název, se vyznačovala neustálými změnami a vývojem, což vědce vedlo k tomu, že ji označili za dlouhotrvající hybridní erupci. V době své největší síly se hlavní kužel zvedl téměř 200 metrů nad předchozí povrch a přiblížil se výšce 1 200 metrů nad mořem, ačkoli jeho morfologie prošla několika změnami v důsledku různých sesuvů způsobených sopečnou činností.

Contenido

Tento typ sopky spadá do kategorie strombolických erupcí, které se vyznačují emisí čedičové lávy s indexem vulkanické výbušnosti tři na osmibodové stupnici, přičemž maximální výška erupčního sloupce nepřesahuje 10 000 metrů a teplota lávy se pohybuje mezi 1 200 a 1 000 °C.

Také láva byla v průběhu erupce velmi proměnlivá. Kvádrovité lávové proudy typu a postupovaly v průměru rychlostí asi 400 metrů za hodinu, zatímco v oblastech typu cordate nebo pahoehoe, kde je láva tekutější, přesahovala rychlost 40 kilometrů za hodinu.

Contenido

Na ostrově se nacházejí dvě hlavní vulkanické oblasti. Nejstarší se nachází v severní třetině. Je neaktivní a svým zaobleným tvarem spojuje Taburiente a Cumbre Nueva.

V jižní oblasti se nachází hřeben Cumbre Vieja, který je modernější doménou, i když je menší a méně vysoký. Vulkanická činnost na něm probíhá od doby před 125 000 lety, tedy od svrchního pleistocénu až do současnosti, a je jedním z nejaktivnějších vulkanických míst na celém souostroví Kanárských ostrovů. Právě zde, v hřebeni Cumbre Vieja, bylo zaznamenáno sedm erupcí, které se na ostrově odehrály za posledních 500 let, k nimž musíme nyní přidat poslední, která se odehrála v roce 2021 a zasáhla 10 % povrchu La Palmy a způsobila škody na nemovitostech, podnicích a místní infrastruktuře.

Contenido

Nejlepší způsob, jak si zblízka prohlédnout sopečnou krajinu Cumbre Vieja, je projít si Ruta de los Volcanes. Výlet o celkové délce 22 kilometrů a výškovém rozdílu více než 1 200 metrů, který na hřebeni dosahuje téměř 2 000 metrů a nabízí jedinečné výhledy na obě strany ostrova.

Contenido

Trasa je středně náročná a trvá přibližně osm a půl hodiny, je plně přizpůsobena pro pěší turisty a v současné době patří k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším trasám na ostrově. Od kempu, který se nachází v Refugio del Pilar, jsou na této trase hlavní sopky Birigoyo, kráter Hoyo Negro, El Duraznero, La Deseada, El Charco, Martín de Tigalate, San Antonio a nakonec Teneguía. Pokud budete chtít ještě více, můžete si trasu prodloužit až k majáku a solným pláním Fuencaliente, odkud se můžete kochat endemickými druhy a ostrovní vegetací s krásnou sopečnou krajinou v pozadí.

Contenido

Poděkování Dr. Juaně Vegas Salamanca, koordinátorce výzkumné skupiny pro dědictví a geodiverzitu Španělského geologického a báňského institutu (Consejo Superior de Investigaciones Científicas) za informace v tomto článku.