„Miel de palma – palmový med“, nejsladší sirup na souostroví

Hlavní produkt kuchyně na ostrově Gomera

Domorodí obyvatelé Gomery používali před staletími mízu z palmy kanárské k výrobě „palmového medu“: sladkého sirupu bez jakýchkoli přísad. Je to ingredience, která je dodnes základní součástí prvotřídních cukrářských výrobků a kuchyně Kanárských ostrovů. Chcete se o tomto místním produktu dozvědět více?

Imagen
Contenido

Datlovník kanárský neboli „phoenix canariensis“ je mezi mnoha druhy palem na světě jediný, který pochází z Kanárských ostrovů. Parlament Kanárských ostrovů ji považuje za rostlinný symbol souostroví.

Obyvatelé Kanárských ostrovů využívají od nepaměti všechny části tohoto stromu: stonky, listy, kmen, plody, a dokonce i kořeny. Vyrábí z něj módní a dekorativní předměty, používají ho jako palivové dřevo na vaření nebo potravinářské výrobky, jako je „miel de palma - palmový med”: složka z mízy získané z vnitřní strany kmene. Toho se docílí seškrábnutím dlátem. Tato technika se používá proto, aby guarapo (název pro mízu na ostrovech) vytékalo pomalu a mohlo se snáze sbírat. Poté se několik hodin vaří, dokud redukcí nevznikne „palmový med“.

Contenido

Přestože jej výrobci a spotřebitelé znají jako „palmový med“, evropská legislativa toto označení neuznává. Název „med" se totiž používá pouze pro označení přirozeně sladké látky, kterou produkují včely z nektaru rostlin. Z tohoto důvodu se výrobek prodává pod názvem „sirup“.

Contenido

Původ názvu „palmový med“ je velmi starý. První písemná zmínka o těžbě guarapo na ostrově La Gomera pochází z 15. století od portugalského kněze Gaspara Frutuosa. V 18. století se o něm zmínil také kanárský historik Pedro Agustín del Castillo. Od té doby se na něj neustále odkazuje. Nověji Antonio Quintero Lima (v knize „Miel y palma“, 1985) píše: „Jedná se o produkt, který má také osvěžující účinky a často se používá jako regenerační a očistný prostředek pro organismus. Podle obyvatel Gomery má dobré vlastnosti při střevních potížích“.

Proto Sdružení pro rozvoj venkova na ostrově La Gomera vypracovalo „Zprávu o akreditaci používání termínu Miel de Palma – Palmový med", aby orgány Evropské unie tuto verbalizaci uznaly a akceptovaly.

Contenido

Způsob výroby „palmového medu" je velmi zajímavý. Začněme extrakcí: aby byl produkt čerstvý, musí guaraperos sbírat mízu, která odkapala přes noc, hned ráno. V deštivých dnech se však nesbírá, protože voda ji znehodnocuje a k dušení se nehodí.

Kromě toho, aby bylo možné sbírat kvalitní mízu, lze ji z palem sbírat po dobu maximálně šesti měsíců. Tímto způsobem může míza dále proudit, aniž by to ohrozilo dobrý stav stromů. Po vytěžení mízy se doporučuje nechat je odpočívat po dobu přibližně pěti let.

Další zajímavost: podle „guaraperos“ se větší množství guarapa získává z palmy palmón (palma, která plodí pouze tyčinky), zejména pokud se nachází ve vlhké oblasti.

Contenido

Tuto ingredienci lze do kanárské kuchyně zařadit mnoha způsoby. Například k přípravě gomerónu, osvěžujícího domácího nápoje z ostrova, je zapotřebí „palmový med“ a vinný destilát ve stejném poměru.

Objevuje se také v místních dezertech (frangollo, quesillo nebo leche asada) a v kanárské kuchyni, kde se uplatňují jak oblíbené, tak inovativní kulinářské trendy.

Contenido

V každém případě si „palmový med“ podmaní chuťové buňky těch, kteří ho ochutnají. Už jste ho ochutnali?