OBJEVENÍ OSTROVŮ

Kanárské ostrovy měly zásadní význam pro plavbu Kryštofa Kolumba do Nového světa. Kromě toho, že byly posledním evropským přístavem, ze kterého karavely vypluly, byly místem pro doplnění zásob všeho druhu. Díky přírodním krásám ostrovů, kvalitní pitné vodě a vřelému přijetí místních obyvatel se zde posádka zdržela několik týdnů, aby načerpala sil na dlouhou plavbu.

Při návštěvě Kanárských ostrovů i vy ucítíte její revitalizační sílu a pochopíte, proč si právě tyto ostrovy na nejdůležitější cestě historie Kryštof Kolumbus zvolil jako místo pro doplnění zásob.

Contenido

3. srpna 1492 karavely Santa Maria, Pinta a Niňa vypluly z Palos de la Frontera na Kanárské ostrovy, do posledního přístavu před plavbou, jejímž cílem bylo najít alternativní cestu do Indie.

K ostrovům dorazily 9. srpna a právě tam byly dokončeny poslední úpravy lodí a nabráni kanárští námořníci proslulí svými dovednostmi a znalostmi moře. Nakonec se expedice Kryštofa Kolumba vydala 6. září směrem na východní pobřeží Asie. Toho dne nikdo nemohl předvídat, co se stane. Po několika týdnech plavby začalo narůstat napětí mezi členy posádky, dokonce došlo k několika pokusům o vzpouru.

12. října 1492, po 36 dnech plavby, námořník Rodrigo de Triana oznámil z výšky lodě Pinta očekávané „země v dohledu“. Kryštof Kolumbus změnil běh dějin.

Imagen
Techo.
Techo.
Contenido

Dvě zásadní skutečnosti učinily z Kanárských ostrovů povinnou zastávku při cestě do Nového světa: nacházely se uprostřed pasátů a byly posledním nejzápadnějším místem Evropy. A od chvíle, kdy Kryštof Kolumbus zjistil obě tyto skutečnosti, dějiny Kanárských ostrovů a Ameriky byly úzce propojeny.

Z těchto ostrovů byly odvezeny první semena cukrové třtiny a banánů do Indie. Stejně tak i prasata, kozy, psi a ovce a brzy se rozšířili také na Antilských ostrovech. Naproti tomu americké brambory byly přivezeny nejprve na Kanárské ostrovy, kde se rychle aklimatizovaly a teprve poté byly vyvezeny do celé Evropy.

Mnoho obyvatel Kanárských ostrovů se také nalodilo a vydalo na cestu do Nového světa, kde založili města jako Buenos Aires (v roce 1535), Santa Marta, Caracas či Montevideo nebo La Habana, kde je dodnes patrný jejich vliv.

Imagen
Colón.Casa Colón Camarote
Colón.Casa Colón Camarote
Contenido

Zřízený v bývalém domě guvernéra, kterého Kryštof Kolumbus požádal o pomoc při opravě poškození Pinty, ke kterým došlo během plavby z poloostrova. V této budově jsou původní části, dochované z XVI. století, a má velkou historickou hodnotu. Jakmile sem vstoupíte, okamžitě se budete cítit jako v době objevů a během návštěvy se didaktickým způsobem dozvíte vše související s první cestou do Ameriky a vlivem Kanárských ostrovů na tuto historickou událost.

Imagen
Gran Canaria. Casa Colón
Gran Canaria. Casa Colón
Contenido

Dům Kryštofa Kolumba na ostrově La Gomera je ideálním místem ke zjištění, proč měl tento janovský námořník slabost pro tento ostrov. Bohatý archeologický a historický materiál vás provede dobovým ostrovem La Gomera a vysvětlí vám základní úlohu jeho obyvatel při tomto historickém objevu. Muzeum se navíc nachází v krásném domě v kanárském architektonickém stylu XVII. století. Při rekonstrukci domu byl maximálně respektován původní design, který vytváří výjimečné prostory k seznámení se všemi tajemstvími této historické události.

Imagen
Colón.2801.La Gomera. San Sebastian
Colón.2801.La Gomera. San Sebastian
Contenido

Říká se, že Kryštof Kolumbus byl okouzlen, když poprvé vstoupil na ostrov La Gomera. Dokonce existuje legenda, která vypráví, že ve městě San Sebastián se odehrál milostný románek mezi námořníkem a dámou z ostrova, která se jmenovala Beatriz de Boadilla. Tato turistická trasa nemůže začít jinde, než u věže Torre del Conde, kde se podle obyvatel ostrova zamilovaní tajně scházeli. Dnes je to jedna z nejnavštěvovanějších památek a v jejích interiérech si můžete prohlédnout zajímavou kartografickou expozici. Jen o několik málo metrů dál se nachází La Casa de la Aguada, první sídlo pánů ostrovů. Ze studny v tomto sídle měl Kolumbus nabrat vodu pro svou první zaoceánskou plavbu. Tato krátká trasa končí nedaleko, v kostele Nanebevzetí Panny Marie (Iglesia de la Asunción), kde se prý Kolumbus modlil, aby jeho cesta byla úspěšná.

Imagen
La Gomera.Pozo de la Aguada
La Gomera.Pozo de la Aguada