Polopřírodní agro-ekologický park Teno

Ráj na venkově Tenerife

Procházet se agro-ekologickým parkem Teno je jako navštívit ostrov na ostrově. Tenhle hornatý masiv s výškou přes 1 300 metrů se rozkládá na západním cípu ostrova Tenerife a jeho hranice je z velké části omývána mořem. Ostatně, původně byl Teno malým samostatným ostrůvkem, který se později spojil s větším, aby vytvořily dnešní Tenerife. Jeho strže a rokliny si díky relativní geografické izolovanosti dodnes zachovaly svoji biodiverzitu, stejně jako se tu udržuje typická architektura a zvyklosti, jaké jen sotva naleznete v turistických rezortech a v oblastech Tenerife věnujících se masovému turismu.

Příroda a tradice v horách Teno

Polopřírodní agro-ekologický park Teno nabízí návštěvníkům zeleň vavřínových stromů na hoře Agua, bohaté porosty kaktusovitých rostlin na monumentální propasti Masca a životem překypující strmé svahy roklí. Intenzivní provázanost mezi přírodou a zdejšími obcemi představuje jedno ze zajímavých témat, o nichž se nejlépe dozvíte v informačním středisku pro návštěvníky zřízeném v osadě El Palmar. Získáte zde informace o třinácti perfektně značených turistických stezkách parkem a tipy na nejlepší místa, kde si pořídit místní produkty.

Výška
780 m
Flora interest
Parking
Trekking routes
Public transport
Wildlife interest
Localidad
Buenavista, Los Silos, Santiago del Teide, El Tanque

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Título
Návštěvnické středisko Los Pedregales

Informace o Přírodním parku Teno

Dokonalý den v Přírodním parku Teno začíná v návštěvnickém středisku Los Pedregales. Najdete ho v samém srdci nádherného údolí El Palmar, u odbočky ze silnice TF-436. Středisko je vybudované v elegantním venkovském domě se střechou z pálených cihel a s částečně zastřešeným vnitřním dvorem, patiem. Zaměstnanci parku vám ochotně pomohou připravit ideální itinerář na celý den. Informační panely a výkladová videa vám pomohou lépe pochopit celou přírodní krásu, která vás očekává, jakmile se vydáte ven.

Ti, kdo rádi chodí pěšky, mohou využít návštěvu střediska a zarezervovat si místo na pěší túře s odborným průvodcem nebo si zakoupit místní produkty jako třeba med anebo šafrán z Teno. Necelý kilometr od střediska se rozkládá zóna pro volný čas a kempink Los Pedregales, ideální místo pro piknik či přenocování ve stanu. Pokud návštěvu plánujete na neděli, určitě nevynechejte malý farmářský trh v sousedství návštěvnického střediska.

Imagen
Subtítulo
Barranco de Masca, Tenerife
Título
Osada Caserío de Masca

Tato osada se nachází v horní části koryta mezi vrcholky Abache a La Fortaleza a skaliskem Roque Tarucho. Tvoří ji čtyři čtvrti, které sestupují dolů podél silnice, stará cesta, která byla komunikací mezi údolími Valle de Santiago a Palmar. Abychom se dostali na stezku, musíme sejít čtvrtí La Piedra, kde je kaple Panny Marie Neposkvrněného početí z 18. století, s náměstím s vavřínovými keři.

Imagen
Título
Osada Teno Alto

Kamenné domy na vrcholu agro-ekologického parku

Teno Alto je horská osada ležící na nejzápadnějším vrcholu ostrova Tenerife na území polopřírodního agro-ekologického parku Teno. Do osady přijedete po silnici stoupající od vesnice El Palmar. Teno Alto vás uvítá skupinou líbezných starodávných domů s taškovou krytinou střech a kamennými stěnami nabílenými vápnem, nebo s nátěrem v barvě hořčice. Osada je zasazena mezi zelené kopce s terasovitým uspořádáním políček, na svazích se pasou stáda koz a ovcí pod dohledem místního pastýře.

Skvělá alternativní trasa, jak se k osadě dostat, je po stezce Callejón de Teno. Začíná v blízkosti návštěvnického střediska Los Pedregales v horské vesnici El Palmar a pokračuje po kamenité cestě v délce pět kilometrů. Jako zadostiučinění si ve čtvrti Los Bailaderos můžete dopřát skvělou svačinu z kozího masa, sýru a místního vína, případně si zakoupit sáček výživných kanárských pražených a mletých obilovinových zrn: gofío.

Imagen
Título
Příroda parku Teno

Rostliny a živočichové v horách Tenerife

Polopřírodní agro-ekologický park Teno pokrývá zelený koberec nesmírné biologické různorodosti. Rozprostírá se od pobřeží až k vrcholu hornatého poloostrova ležícího na západě ostrova Tenerife a návštěvníkovi postupně nabízí různá vegetační pásma: porosty rostlin svícnovitého tvaru, které se stačily přizpůsobit pouštním podmínkám, mlžné vavřínové lesy, vřesové lesy se stromy dosahujícími až patnáctimetrové výšky i svislé zahrady květin milujících strmé útesy.

Tuhle zajímavou rostlinnou mozaiku obývají fascinující a někdy také vzácné druhy živočichů. K nim patří orlovec říční, obří ještěrka tenská a nekonečné množství bezobratlých, jako třeba lesklí a pestrobarevní brouci čeledi vrubounovitých, z nichž celá řada se vyskytuje jenom v tomhle koutu planety. A nezapomeňme, že v moři omývajícím část hranice parku žijí celá společenství hravých delfínů a elegantních kulohlavců černých.

Imagen
Título
Hora Monte del Agua

Jeden z nejkrásnějších vavřínových hájů na Tenerife

Před miliony let se doba ledová a další dramatické změny klimatu staly příčinou zániku většiny vavřínových lesů pokrývajících rozlehlé plochy naší planety. Ostrov Tenerife však vzaly na milost. Proto se dnes park Teno na západě ostrova Tenerife může chlubit úžasným lesem stálezelených stromů, s porostem kapraďorostů a lián, jakoby vystřiženým z filmu o předpotopních živočiších. Řeč je o vyhlášené hoře Monte del Agua.

Bohatý, zelení překypující mlžný a také legendární les se rozprostírá mezi nejvyššími vrcholy horského masivu Teno. Navštívit ho můžete jenom pěšky. Nejlepším způsobem, jak ho prozkoumat, je vydat se po stezce PR-TF 52. Stezka o délce 2,5 kilometrů spojuje vesničky Las Portelas a Erjos. S knižním průvodce o kanárské přírodě v ruce se vám určitě podaří mezi stromy identifikovat perseu indickou řádu vavřínotvarých nebo třeba cesmínu kanárskou anebo určit rozdíl mezi holubem vavřínovým a holubem kanárským.

Imagen
Título
Vodní sporty v Los Gigantes

Vodní sporty v blízkosti strmých útesů Los Gigantes

Přestože okolní moře není součástí polopřírodního agro-ekologického parku Anaga, k parku nicméně patří jedna z nejúchvatnějších pobřežních scenérií Kanárských ostrovů vůbec: strmé útesy Los Gigantes. Útesy tvoří pobřežní amfiteátr o průměru 2,5 kilometru. Jejich svislé stěny z vulkanických hornin dosahují šestisetmetrové výšky a celý přírodní úkaz uzavírá jižní část parku rozkládajícího se na západě ostrova Tenerife. Jakákoli vodní sportovní činnost na pozadí takových kulis je prostě luxusní zážitek.

Ze sportovního přístaviště v přilehlém turistickém městečku Los Gigantes se s průvodcem vydávají do moře skupiny kajakářů, jezdci na paddleboardech anebo potápěči, aby prozkoumali modré hlubiny kolem útesů. Celoročně zde žijí delfíni skákaví a kulohlavec Sieboldův, zahlédnete tu i kosatku dravou a třeba i tah modrých velryb. Z přístaviště Los Gigantes vyrážejí i plachetnice a motorové lodi nabízející plavbu kolem pobřeží. Když to počasí dovolí, dovezou vás na osamocenou a překrásnou pláž Masca.

Imagen
Título
Tradice a typické výrobky

Prozkoumejte kulturu obyvatel Teno

V horách a údolích parku Teno se dodnes uchovávají četné, po staletí udržované tradice. Obyvatelům zdejšího venkova přináší péče o tradici obživu, práci a střechu nad hlavou. Prohlédněte si jejich vesnice a osady, zastavte se v tržnicích a klidně dejte řeč s místními v obchůdku s potravinami. Dozvíte se tak mnohem víc o jejich prostém stylu života spjatém s okolní přírodou a s kořeny zapuštěnými hluboce v zemi.

Po gastronomické stránce je park Teno proslulý svými bramborami a pokrmem z pražených obilovin "gofío". Vysoce ceněný je tenský šafrán, jeho kozí a ovčí sýry a samozřejmě také lahodně sladké tradiční pochutiny. Stále se tu pečuje o dva překvapivé kulturní poklady: tím jedním je technika sestupu po téměř vertikálních útesech s tradiční pastýřskou holí v ruce, známá jako pastýřův skok, tím druhým je hudební a taneční styl nazývaný „tajarastre de Teno Alto", kolektivní tanec skupin v místním tradičním pestrobarevném kroji.

Imagen
Título
Venkovské domy a ubytovna Bolico

Kde přespat v parku Teno na ostrově Tenerife

Polopřírodní agro-ekologický park Teno si zaslouží, abyste mu věnovali víc než jeden den. Jen tak budete moct prozkoumat jeho přírodu, krajinu a seznámit se s jeho tradicemi. K přenocování na tomto poloostrově v západním cípu ostrova Tenerife se nabízejí dvě perfektní volby. Jednak je to bezpočet soukromých venkovských domů, které naleznete roztroušené v mnoha koutech parku, jednak úžasná lesní ubytovna provozovaná vládou ostrova Tenerife a známá jako „Albergue de Bolico".

Jestliže toužíte po větším soukromí a klidu, jako dobrá volba se jeví rezervace venkovského domu. Mnoho z těchto domů jsou prastará obydlí, rustikálně postavená z vulkanických hornin, s taškovou střešní krytinou a s použitím ušlechtilých dřev. Stojí uprostřed rovinatého pozemku, nebo v horách. Pokud vyhledáváte společnost, můžete se rozhodnout třeba pro ubytovnu Bolico stojící na okraji horské osady Las Portelas a v sousedství vavřínového háje. Nabízí jak soukromé pokoje, tak i společné ložnice pro větší počet nocležníků. V recepci ubytovny si lze objednat různé aktivity v přírodě ve společnosti průvodce.

Imagen
Título
Síť turistických stezek

Pěší túry v parku Teno

Příjemné podnebí a krásná krajina polopřírodního agro-ekologického parku Teno svádí obout si pohorky a s batohem na zádech prochodit tenhle horský masiv na západě ostrova Tenerife. Na celém ostrově neexistuje mnoho přírodních oblastí s tak dobře značenou a udržovanou sítí turistických stezek. Deset stezek je volných, pro dvě (tzv. samoprůvodcovské) jsou připraveny tištěné podklady, s jejichž pomocí se turista postupně seznamuje s historií zvoleného okruhu, třetí stezka je doprovázena výkladem, tj. turistovi se postupně podávají informace o zdejší vegetaci. Ideálním místem k získání potřebných informací o všech stezkách je návštěvnické středisko Los Pedregales.

Osu celé sítě tvoří stezka PR-TF 51 směřující z vesnice San José de Los Llanos až na výběžek parku Teno (nejzápadnější místo Tenerife). Celkem 14 kilometrů dlouhá stezka protíná park od východu na západ po okraji horského hřebene Cordillera Dorsal. Jiná oblíbená stezka je tzv. samoprůvodcovská PR-TF 53 a spojuje vesnice Erjos a Los Silos. Při úchvatném sestupu se vám naskytne výhled na severní oblast Isla Baja, rozsáhlou pobřežní rovinu osázenou banánovníky.

Udržitelnost
Sostenibilidad
- Nikdy nenechávejte v okolí jakýkoli odpad, včetně nedopalků cigaret. Potravinový odpad přispívá k množení hlodavců a divokých koček, které představují vážnou hrozbu pro volně žijící zvířata.
- Respektujte zvířata, neobtěžujte je a nekrmte je. Pokud uvidíte zraněné zvíře, můžete zavolat na tísňovou linku 112. Netrhejte květiny ani rostliny.
- Nesbírejte ani neodnášejte kameny nebo jiné prvky z přírodního prostředí. Neměňte prostředí tím, že je budete hromadit a vytvářet z nich smutně proslulé "věže".
- Nechoďte na místa, kde to není povoleno, a respektujte značení na stezkách. Opuštění povolených cest způsobuje škody na životním prostředí a může být nebezpečné i pro vás a osoby, které vás doprovázejí.
- Nerozdělávejte oheň mimo povolená místa a v letních měsících dbejte zvýšené opatrnosti.
- Snažte se nerušit klid prostředí nadměrným hlukem (hlasitá hudba, křik...).
1
10
262
10045