Drobný rybolov na Kanárských ostrovech

Autonomní komunita se 100% řemeslným rybolovem

Kanárské souostroví je díky mírným vodám Atlantiku, které ho omývají, domovem přibližně 150 zajímavých mořských druhů ryb a měkkýšů. Vzhledem k tomu, že se jedná o sopečné ostrovy, jsou pobřežní i hlubinné druhy ryb loveny v těsné blízkosti pobřeží, což místní kuchyni poskytuje výjimečnou rozmanitost a kvalitu ryb.

Contenido

Již první obyvatelé Kanárských ostrovů uměli těžit z velkého výskytu ryb v pobřežních vodách. K jejich lovu stačilo chodit s košíky k lagunám nebo malým zátokám v okolí: technika lovu spočívala v nalévání šťávy z endemických rostlin Kanárských ostrovů (jako je kardón nebo tabaiba) do vody, aby se ryby uspaly, a tak se snadněji chytaly.

Vieja (kančík červenohlavý), zářivě načervenalá ryba, je jedním z nejhojnějších druhů na souostroví a je velmi ceněna obyvateli ostrova i v jejich kuchyni.

Imagen
Contenido

Kanárský studený proud je bohatý na živiny, a proto se v něm vyskytuje celá řada mořských druhů. Kromě toho ryby putují vodami díky pasátům a topografii pobřeží a dostávají se tak na různá pobřeží Kanárských ostrovů.

Vzhledem k tomu, že se jedná o otevřené vody oceánu a řemeslný rybolov, vracejí se plavidla do přístavu během několika hodin po vyplutí. Dodávají se tedy čerstvé, rozmanité a celé ryby, takže spotřebitel si může produkt vychutnat prakticky ještě týž den.

Contenido

Mořský ekosystém Kanárských ostrovů je domovem druhů, které obývají hluboké, polohluboké a pobřežní vody v oblastech velmi blízko pobřeží. To umožňuje rybářům kombinovat pobřežní a hlubinný rybolov ve stejný pracovní den.

Contenido

Tyto ekologické okolnosti umožňují druhům, jako jsou tuňák obecný nebo tuňák modroploutvý, migrovat vodami Kanárských ostrovů. Ve skutečnosti některé trvale žijí ve vodách souostroví. Mořský biolog José Antonio González uvádí, že: „Jen málo oblastí na světě se může pochlubit touto velkou výsadou“.

Dalšími oblíbenými druhy jsou sardinky, makrely a chicharros, nesporné taháky kanárské gastronomie Šéfkuchaři, rybáři i spotřebitelé si pochvalují pokrmy, jako jsou dušené ryby nebo pekáče s místní „pescado de roca”.

Contenido

Gastronomie spojená s rybami a mořskými plody nabízí v závislosti na ostrově různé speciality a možnosti:

Na Lanzarote jsou vysoce ceněny štikozubci ulovené rybáři z La Graciosa nebo krevety soldados (nazývané také „gambas de la Santa“). Na Fuerteventuře je tradicí jíst ryby, které byly trolovány nebo sušeny na slunci, zejména pokud jde o kančíka čevenohlavého (vieja) nebo psohlava obecného (cazón). Kromě toho je velmi běžné, že se sama, mořský ďas nebo kranas podávají ve formě rybího vývaru. Gran Canaria nabízí pestrou nabídku ryb z různých rybářských přístavů, například: sardinky a makrely z Agaete, pražmy a medregal z Castillo de Romeral nebo tuňák z Mogánu.

V kuchyních Tenerife nesmí chybět krevety, choco, štikovka, chobotnice nebo bocanegra; jsou to delikatesy. Na druhou stranu je La Gomera ideálním ostrovem pro konzumaci sezónního tuňáka a gomerského kaviáru, který se vyrábí z jiker makrel. V La Palma, jsou chutné „alfonsiño“ a „pejesable“. A konečně, v El Hierro patří mezi nejoblíbenější ryby kagre a bonito.

Contenido

Rybolov je symbolem identity Kanárských ostrovů, a to nejen díky používaným řemeslným technikám, ale také díky bohaté gastronomické rozmanitosti, kterou nabízí našim chuťovým buňkám.