Cesta přes sopky La Palmy

Cesta do epicentra jednoho z nejzajímavějších přírodních jevů na světě

Kvůli erupci v roce 2021 se některým lidem při zmínce o La Palmě stále vybaví sopka, ale nic nemůže být dále od pravdy. Ostrov byl vždy místem, kde pod jedinečnou hvězdnou oblohou zářila příroda, pláže, kultura, historie, gastronomie a tradice. Stezky, prameny, jeskyně. Kromě sopek nabízí ostrov La Isla Bonita nezapomenutelné zážitky.

Imagen
Volcán Cumbre Vieja. La Palma.
Volcán Cumbre Vieja. La Palma.
Contenido

Erupce v září 2021 trvala 85 dní a stala se nejdelší erupcí za posledních 400 let, čímž překonala rekord, který od roku 1585 drží sopka Tehuya. Hlavní lávová delta se neustále zvětšovala a severní lávové proudy zůstaly aktivní po několik měsíců a vytvořily druhou, mnohem menší lávovou deltu. Část lávových proudů a emisních center vzniklých během erupce je součástí chráněné krajiny Tamanca.

Contenido

Ostrov La Palma je známý jako země sopek. Její území vám umožní prozkoumat tento přírodní fenomén zblízka, aniž byste riskovali. Většina z nich se nachází na Cumbre Vieja, rozsáhlém hřebeni v jižní části Kanárských ostrovů, který se vyznačuje tím, že je nejaktivnější a nejzachovalejší z celého souostroví. Je to také začátek slavné Ruta de los Volcanes, podélné stezky, která nás zve na procházku mezi těmito obry, kteří se vynořili z nitra Země.

Contenido

Tato stezka začíná v Refugio de El Pilar a vede do Fuencaliente, kde se nachází sopka Teneguía, jejíž erupce v roce 1971 byla poslední, kterou La Palma zažila, až do erupce v roce 2021. Od této sopky zbývá jen pokračovat po stezce dolů k solným pláním a majáku Fuencaliente, nejjižnějšímu bodu ostrova a konci trasy.

Od Refugio del Pilar, který se nachází v nadmořské výšce 1 500 metrů, vede trasa dlouhá něco přes 18 kilometrů, na níž je možné objevit krátery, lávová jezera a lávové proudy, kde roste vegetace. O kousek dál, ve výšce maximálně 2 000 metrů, se nachází Las Deseadas a příležitost zastavit se a pokochat se výhledem, který je pro mnohé nejkrásnějším výhledem na La Palmu a odkud je za jasného počasí možné spatřit Tenerife, La Gomeru a El Hierro.

Contenido

Kromě sopky Teneguía, kde je možné vstoupit do oblasti, která byla před 50 lety nejvíce zasažena, je možné objevit i další sopky.

Několik desetiletí před Teneguíou a Tagorem, v roce 1949, byla zaznamenána sopečná činnost u sopky San Juan na ostrově La Palma (známá také jako Nambroque). Postupem času vegetace postupně rekultivovala půdu a vytvořila nádherný kontrast černé a zelené barvy a také možnost procházky po starých sopečných lávových proudech.

Contenido

Starší, a proto pravděpodobně méně známá - ale stejně fascinující - je sopka San Antonio. Nachází se v Los Canarios, na konci stezky mezi sopkami Ruta de los Volcanes, a její erupce se datuje do let 1677-1678. Je to velmi dobře dostupná sopka pro všechny typy chodců, protože její cesta je plně přizpůsobena osobám se sníženou pohyblivostí. Jeho kráter, který tvoří téměř dokonalý kruh, je skvělým místem, odkud lze pozorovat Teneguíu v celé její kráse.

Contenido

Poděkování Dr. Juaně Vegas Salamanca, koordinátorce výzkumné skupiny pro dědictví a geodiverzitu Španělského geologického a báňského institutu (Consejo Superior de Investigaciones Científicas) za spolupráci při tvorbě tohoto článku.